21. júl. 2024 o 22:33
TASR, Koktejl

Demokrati oceňujú Bidenovo rozhodnutie: Hold mu vzdávajú aj zahraniční lídri

placeholder
Americký prezident Joe Biden.
Zdroj: TASR/AP

Na rozhodnutie amerického prezidentka reagujú svetoví lídri.

Zahraničná politika
21. júl. 2024 o 22:33
Demokrati oceňujú Bidenovo rozhodnutie: Hold mu vzdávajú aj zahraniční lídri

Na rozhodnutie amerického prezidentka reagujú svetoví lídri.

Exprezident USA Barack Obama v nedeľu pochválil rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena odstúpiť z boja o Biely dom. Podľa agentúry AFP Obama deklaroval, že to svedčí o Bidenovej "láske k vlasti". Súčasne však upozornil, že USA sa v dôsledku jeho rozhodnutia ocitli v "neprebádaných vodách".

Biden mal "plné právo" uchádzať sa o znovuzvolenie, ozrejmil bývalý prezident vo vyhlásení, v ktorom ocenil výsledky vládnutia 81-ročného Bidena a nazval ho "patriotom najvyššieho rangu". "V nasledujúcich dňoch sa budeme pohybovať v neznámych vodách. Mám však mimoriadnu dôveru, že lídri našej strany budú schopní vytvoriť proces, z ktorého vzíde vynikajúci kandidát," pokračoval Obama.

Biden v nedeľu večer po zverejnení svojho rozhodnutia odstúpiť z kampane podporil svoju viceprezidentku Kamalu Harris ako možnú kandidátku Demokratickej strany v prezidentských voľbách. Aj vplyvná členka Demokratickej strany a bývalá predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosi vzdala hold Bidenovi a výsledkom, ktoré dosiahla jeho administratíva.

Vo svojej prvej reakcii na Bidenovo rozhodnutie neuchádzať sa o znovuzvolenie však Peliosi nespomenula viceprezidentku Harris, ktorej kandidatúru do prezidentských volieb Biden podporil. Bidenovo pôsobenie v Bielom dome ocenil aj bývalý prezidentský kandidát a senátor za štát Vermont Bernie Sanders, podľa ktorého Biden slúžil Spojeným štátom so cťou a dôstojnosťou.

Sanders, ktorý v roku 2020 súperil s Bidenom v demokratických primárkach a potom ho podporil v boji proti republikánovi Donaldovi Trumpovi, vo svojom statuse na sieti X napísal: "Ďakujem vám, pán prezident, za všetko, čo ste urobili". Reakcie na Bidenovo rozhodnutie neuchádzať sa o znovuzvolenie reagovali medzičasom aj prví politici zo zahraničia. Nórsky premiér Jonas Gahr Störe pre nórsky telerozhlas NRK uviedol, že rešpektuje rozhodnutie Joea Bidena nekandidovať.

Biden je podľa neho jedným z najvýznamnejších amerických politikov niekoľkých desaťročí a prezidentom, ktorý sa zasadil za niekoľko dôležitých reforiem. Poľský premiér Donald Tusk v príspevku na sieti X o Bidenovi napísal, že mnohokrát prijímal ťažké rozhodnutia, "vďaka ktorým sa Poľsko, Amerika a svet stali bezpečnejšími, a demokracia a sloboda silnejšie".

Tusk vyjadril presvedčenie, že rovnakými zásadami sa Biden riadil aj pri oznamovaní svojho najnovšieho rozhodnutia. Podotkol tiež, že rozhodnutie o odstúpení z kampane bolo pre Bidena azda tým najťažším v jeho živote. Podľa českého premiéra Petra Fialu v prípade Bidena ide "nepochybne o rozhodnutie štátnika, ktorý slúžil svojej krajine celé desaťročia". Dodal, že "je to zodpovedný a osobne ťažký krok, ale o to cennejší".

Premiér Fiala napísal, že "USA drží palce", aby z demokratickej súťaže dvoch silných a rovnocenných kandidátov vzišiel dobrý prezident. Izraelský prezident Jicchak Herzog sa v nedeľu Bidenovi poďakoval za priateľstvo a podporu "izraelskému ľudu", ktorú prejavoval počas svojej desaťročia trvajúcej kariéry.

Pôsobenie Joea Bidena na poste prezidenta USA ocenil v nedeľu neskoro večer aj nemecký kancelár Olaf Scholz. Ako uviedol vo vyhlásení, vďaka úradujúcemu prezidentovi USA je translatlantická spolupráca na blízkej úrovni, Severoatlantická alianca (NATO) je silná a Spojené štáty sú "pre nás dobrým a spoľahlivým partnerom". Zároveň dodal, že rozhodnutie Bidena nekandidovať "si zaslúži uznanie".