14. jún. 2024 o 17:00
emd, Koktejl

Mladej žene diagnostikovali nádor na mozgu: Svoje príznaky spočiatku pripisovala úplne inej chorobe!

placeholder
Lauren Boon si prešla peklom.
Zdroj: northfoto.com

S podobnými príznakmi sa nestretol ani jej lekár.

Zaujímavosti
14. jún. 2024 o 17:00
Mladej žene diagnostikovali nádor na mozgu: Svoje príznaky spočiatku pripisovala úplne inej chorobe!

S podobnými príznakmi sa nestretol ani jej lekár.

Lauren Boon ako tínedžerka bojovala s anorexiou a myslela si, že znecitlivenie tváre a hlavy, ktoré pociťovala, sú príznaky spojené s poruchou príjmu potravy. Ako informuje denník Mirror, stav mladej ženy bol omnoho vážnejší.

"V roku 2020, keď som mala 19 rokov, sa u mňa objavila porucha príjmu potravy. Bola som kvôli tomu pod lekárskym dohľadom a spomenula som svoje príznaky. Lekár povedal, že to je niečo, s čím sa ešte nikdy nestretol. Pripisovala som to potrebe niečo zjesť, v súvislosti s možno nízkym krvným tlakom a nízkou srdcovou frekvenciou," povedala dnes už zdravotná koučka Lauren z Peterboroughu v grófstve Cambridgeshire.

Lauren prekonala poruchu príjmu potravy až v roku 2023, ale otupenosť u nej pretrvávala. "Išla som k všeobecnému lekárovi a ten mi povedal, že by to mohol byť zaseknutý nerv okolo čeľuste alebo niečo neurologické. Vo februári ma poslal na vyšetrenie magnetickou rezonanciou a tam mi povedali, že mám léziu na mozgu," opísala svoj stav.

Vyšetrenie u Lauren odhalilo astrocytóm 2. stupňa - pomaly rastúci nádor na mozgu. V januári 2024 podstúpila 6-hodinovú operáciu na jeho odstránenie, ale je možné, že bude potrebovať druhú operáciu.

"Napriek tomu, že operácia trvala takmer šesť hodín, sa cítim dobre, okrem toho, že občas trpím únavou. Lekári sa chcú vyhnúť rádioterapii vzhľadom na môj vek. Tento mesiac ma čaká ďalšie vyšetrenie, aby sa určilo, či potrebujem druhú operáciu, počas ktorej by som bola pri vedomí, pretože nádor rástol blízko motorickej oblasti v mozgu," vysvetlila mladá žena.

Boj o život inšpiroval Lauren k študovaniu porúch príjmu potravy a klinickej výživy na University College London (UCL). Svoj príbeh zdieľa aj na TikToku.

"Moja porucha príjmu potravy ma inšpirovala k tomu, aby som študovala a pracovala na podpore iných, ktorí možno čelia vlastným problémom, preto na TikToku hovorím o mozgových nádoroch. Po návšteve lekára, vyšetrení mozgu, výsledkoch a liečbe som pokračovala v štúdiu, hoci som bola veľmi blízko k tomu, aby som ho prerušila. Rodičia ma presvedčili, aby som vytrvala. Keď som sa tak bála, že dostanem záchvat a prišlo na moje skúšky, otec so mnou cestoval do Londýna a čakal pred triedou," spomína statočná bojovníčka.

"Zdieľam svoju cestu, vrátane všetkých kontrol, liečby, vyšetrení a výsledkov. Ľudia boli šokovaní, keď zistili, že mám nádor na mozgu, a ponúkli mi podporu lajkovaním a komentovaním mojich videí. Podelili sa o svoje vlastné skúsenosti s nádorom mozgu. Vďaka tomu je skutočnosť, že každý tretí človek pozná niekoho postihnutého nádorom mozgu, taká reálna," uviedla.

V máji, len tri mesiace po operácii mozgu, Lauren dokončila športovú výzvu na podporu charitatívnej organizácie na výskum mozgových nádorov. Táto výzva od účastníkov vyžadovala, aby v priebehu mesiaca prešli, zabehli, bicyklovali, plávali alebo kombinovali tieto aktivity a v rozsahu 200 km.

"Som frustrovaná a prekvapená nedostatočným financovaním výskumu mozgových nádorov. Ak chceme objaviť šetrnejšie možnosti liečby a nájsť liek na túto chorobu, potrebujeme väčšie investície do výskumu," zdôraznila na záver Lauren.