Funkčné obdobie súčasného šéfa NATO Jensa Stoltenberga sa má skončiť na jeseň budúceho roka a už teraz sa hovorí o jeho možných nástupcoch. Medzi menami, ktoré sa objavili ako prvé je podpredsedníčka kanadskej vlády a ministerka financií Chrystia Freeland (54), informuje NY Times.
Schopnosti bývalej novinárky a tiež ministerky zahraničných vecí sú pozoruhodné. Hovorí anglicky, francúzsky, taliansky, ukrajinsky a rusky, viedla komplikované ministerstvá, je dobrá na tlačových konferenciách a iných verejných vystúpeniach a bola by prvou ženou a prvou Kanaďankou, ktorá by riadila NATO.
Spojené štáty nenominujú svojho kandidáta, keďže americký generál je tradične najvyšším veliteľom spojeneckých síl v Európe, ale pochopiteľne majú pri výbere silný hlas.
Európska únia by však chcela, aby ďalší šéf NATO pochádzal z členskej krajiny – do aliancie patrí 21 z jej súčasných 27 štátov. Hoci sa Európania ešte musia spojiť okolo jedného kandidáta, aj oni majú niekoľko silných kandidátov, ktorými sú ženy.
Medzi nimi je premiérka Estónska Kaja Kallas (45), alebo bývalá prezidentka Chorvátska Kolinda Grabar-Kitarovic (54). Niekdajšia hlava štátu Chorvátska bola v minulosti veľvyslankyňou vo Washingtone a pracovala v NATO ako asistentka generálneho tajomníka pre verejnú diplomaciu. Medzi možnými kandidátkami sa ocitla aj naša súčasná prezidentka Zuzana Čaputová (49).
Osoba, ktorá dostane tú prácu, nepochybne prevezme vedenie v jednom z najdôležitejších bodov v histórii aliancie. Vojna na Ukrajine, nový členovia (Švédsko a Fínsko) a požiadavky na financie a vybavenie.