28. máj. 2024 o 20:14
TASR, Koktejl

Pápež František sa preriekol: Za kontroverzný výrok sa musel ospravedlniť!

placeholder
Pápež František.
Zdroj: TASR/AP

František vraj nechcel nikoho uraziť.

Zahraničné správy
28. máj. 2024 o 20:14
Pápež František sa preriekol: Za kontroverzný výrok sa musel ospravedlniť!

František vraj nechcel nikoho uraziť.

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi. Ako informovala agentúra AFP, Vatikán v utorok vydal vyhlásenie, podľa ktorého "pápež nikdy nemal v úmysle uraziť alebo sa vyjadrovať homofóbne a ospravedlňuje sa tým, ktorí sa cítili dotknutí použitím nejakého výrazu, o ktorom informovali iní".

Riaditeľ tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni dodal, že pápež vie o článkoch o rozhovore, ktoré za zatvorenými dverami viedol s talianskymi biskupmi. Podľa AFP pápež v príhovore v taliančine použil slovo "frociaggine", ktoré pochádza z rímskeho dialektu a v iných jazykoch sa mu ťažko nachádza ekvivalent - ide o znevažujúci, urážlivý a pohŕdavý výraz používaný na označenie homosexuálnej osoby, najčastejšie muža.

Pápež ho použil 20. mája na stretnutí s 250 talianskymi biskupmi, ktorých vyzval, aby do seminárov neprijímali otvorene homosexuálnych ľudí - aby to tam nebola príliš "homosexuálna klíma". O pápežovom lapsuse informovali v pondelok viaceré talianske denníky. Medzi nimi bol aj Corriere della Sera, pre ktorý sa viacerí prítomní biskupi vyjadrili, že pápež - narodený talianskym rodičom v Argentíne - si nebol vedomý, aké urážlivé boli jeho slová v taliančine použité pri "žartovaní".

Tento pápežov kontroverzný výrok citovali médiá po celom svete, pričom vyvolal sklamanie a rozhorčenie združení obhajujúcimi práva LGBTQ+, čo prinútilo Vatikán reagovať. Tlačová správa Svätej stolice pritom nepotvrdzuje, že pápež použil tento výraz, ale len odkazuje na články v tlači, ktoré ho citovali.

Vatikán súčasne pripomenul, že pápež František - občianskym menom Jorge Bergoglio - pri mnohých príležitostiach uistil, že "v cirkvi je miesto pre každého a nikto nie je zbytočný".