19. jún. 2024 o 20:00
Dominika Vargová, Koktejl

Obrovský strach matky troch detí, jej telo napadla rakovina: Mala tento jeden príznak!

placeholder
Matka troch detí Kate Middlemissová.
Zdroj: Instagram/fearlesslyfree.au

Včasná diagnostika môže zachrániť život.

Zaujímavosti
19. jún. 2024 o 20:00
Obrovský strach matky troch detí, jej telo napadla rakovina: Mala tento jeden príznak!

Včasná diagnostika môže zachrániť život.

Matka troch detí prezradila, ako jej rakovina spustošila telo ešte predtým, ako sa u nej prejavili nejaké výrazné príznaky, píše DailyMail.

Kate Middlemissovej diagnostikovali rakovinu prsníka. Až dovtedy nerobila nič iné, len sa snažila vyniknúť v živote. Pracovala tvrdo a mala úspešnú kariéru. Pomáhala manželovi Reeceovi s rodinnou stavebnou firmou a šetrila peniaze na založenie rodiny a kúpu domu. „Robila som všetko správne, ako sa od vás očakáva,“ povedala. Ale keď si vytrpela mesiace trýznivej chemoterapie, dvojitej mastektómie (odstránenie prsníka), rekonštrukčnej operácie a zotavovania, uvedomila si jednu vec, na ktorú vždy zabúdala - žiť.

Teraz je päťčlenná rodina na cestách po Austrálii. „Vzali sme si 12 mesiacov voľna. Pozastavili sme podnikanie a prežívajú najlepšie obdobie,“ povedala. „Som rada, že som si uvedomila, že musím žiť skôr, než bude neskoro. Nanešťastie je potrebná takáto trauma, aby ste sa pozreli na život s inej perspektívy,“ dodala.

Kate bola so svojím synčekom vo vani, keď si zrazu nahmatala pod pazuchou malú hrčku. Hneď sa jej rozbúchalo srdce. „Vedela som, že je zle. Zakričala som na manžela, ktorý pribehol do kúpeľne,“ povedala Kate. Kateina mama zomrela na rakovinu prsníka, takže napriek tomu, že genetické testy na rakovinu prsníka boli negatívne, ostala Kate ostražitá. Na druhý deň zavolala svojmu lekárovi, ktorý ju okamžite poslal na magnetickú rezonanciu, CT a mamografické vyšetrenie. Do 24 hodín jej lekár zavolal a povedal, že to nevyzerá dobre. Odporučili ju k odborníkovi na prsníky, ktorý ju poslal na biopsiu, ktorá odhalila rakovinu prsníka - jednu z najagresívnejších a najťažšie liečiteľných.

„Myšlienka na smrť mi nikdy neprišla na um. Mám tri deti, som príliš zaneprázdnená na to, aby som zomrela. Oni ma potrebujú,“ povedala Kate. Nasledujúce mesiace boli nekonečné stretnutia, chemoterapia a operácie. „Manželovi som povedala, že má smolu. Miloval moje dlhé vlasy a prsia a liečba znamenala stratu oboch,“ zasmiala sa. Kate však so stratou vlasov bojovala.

Rodina udržiavala všetky rozhovory doma v realite. „Môj dnes už 11-ročný syn sa ma opýtal, či zomriem, keď som mu povedala, že mám rakovinu. Povedala som, že nie, a on povedal: "To je v poriadku, potom urobme to, čo musíme urobiť," povedala Kate. Jej trojročný syn diagnóze nerozumel, ale deň chemoterapie miloval. „Hovoril, že mamička si dnes ide pre svoju superhrdinskú medicínu. A potom, keď som prišla domov, sme videli, či to zabralo. Pýtal sa, či môžem lietať a skákali sme z gauča, aby sme to videli," povedala.

Kate prijala každé odporúčanie svojich lekárov vrátane radikálnych terapií a dvojitej mastektómie. Každých 12 mesiacov tiež absolvuje vyšetrenia, aby sa uistila, že je stále bez rakoviny. Kate povedala, že rakovina prišla v "krutom" čase. „Práve som začala znovu získavať svoju identitu po tom, čo som mala deti. Rok pred diagnostikovaním rakoviny som dokonca podstúpila operáciu na zníženie hmotnosti," povedala. Opustila prácu a začala pracovať online pre kozmetickú značku. „Cítila som sa naozaj dobre vo svojej práci a pomáhala som iným ženám, aby sa cítili silnejšie. Potom som prišla o vlasy a pomyslela som si, ako môžem predávať tieto výrobky bez vlasov,“ povedala.

Namiesto odmietnutia zo strany komunity, ktorú si vytvorila, však našla obrovskú podporu. „Dalo mi to zmysel a niečo, na čo som sa mohla sústrediť namiesto chemoterapie," vysvetlila Kate. Nakoniec sa jej podarilo prehodnotiť ciele a počas chemoterapie sa stala špičkovou marketérkou - len mesiac po ukončení liečby získala za svoju prácu ocenenie. Stále pracuje online a financuje celoaustrálske dobrodružstvo svojej rodiny.

Môj manžel sa stiahol zo svojho podnikania, keď som bola chorá. Teraz sme podnikanie pozastavili, aby sme mohli cestovať. Keď sa vrátime, opäť budeme mať čas. Chceme si teraz užívať život naplno," povedala Kate. „Recidíva ma ťaží. Snažím sa zostať pozitívna, ale neviem, ako ten strach odstrániť. Aj keď som urobila všetko pre to, aby sa to nevrátilo,“ dodala.

Kate chce, aby si každá žena, mladá aj stará, kontrolovala prsia, či sa v nich nenachádzajú hrčky. „Ak si niečo nahmatáte, nechajte si to vyšetriť. Som tu, pretože som na to hneď zareagovala. Keby som to pripisovala deťom alebo zablokovaným kanálikom, možno by som to nezvládla," vysvetlila Kate. „Včasné odhalenie je všetko. Ak to nič nie je a nechali ste si to vyšetriť, potom je to dobré. Pokiaľ sa u vás objavia príznaky jednej z najagresívnejších foriem rakoviny, potom už je neskoro,“ dodala.

„Nevedela som, koľkým ľuďom na mne záleží alebo koľkí ma majú radi, kým mi nediagnostikovali rakovinu. Ľudia mi dávali najavo, že som im zmenila život alebo ho rozjasnila. Nemali by sme čakať, kým ľudia ochorejú alebo až do pohrebu, aby sme im povedali tieto pekné veci,“ povedala nakoniec.