Zdravý mozog je nevyhnutný pre riešenie problémov, pamäť, poznávanie a dobrý život vo vyššom veku. Udržiavanie šedej kôry v dobrom stave znižuje pravdepodobnosť demencie a Alzheimerovej choroby. Niektoré každodenné činnosti však môžu mať na vašu hlavu škodlivý vplyv a doslova vám ruinujú mozog, informuje The Sun.
Tu sú zlozvyky, ktorých by ste sa mali vzdať, aby ste váš mozog udržali v dobrej kondícii a tipy, ktoré sa hodia pre jeho lepšie fungovanie:
Sedieť väčšinu dňa nie je ideálne ani pre telo, ani pre mozog. Profesorka neurovedy Hana Burianová odporúča, aby sme každý deň absolvovali aspoň 30 minút ľahkého až stredne ťažkého cvičenia alebo 15 minút vysoko intenzívneho cvičenia.
"Pri každom cvičení sa vytvárajú nové mozgové bunky, preto je dôležité, aby sme sa hýbali. Aktivita zvyšuje srdcovú frekvenciu, ktorá pumpuje viac kyslíka do mozgu. Napomáha tiež uvoľňovaniu hormónov, ktoré poskytujú vynikajúce prostredie pre rast mozgových buniek. Vhodné sú najmä beh, plávanie, HIIT (vysoko intenzívny intervalový tréning), bicyklovanie a chôdza. Kombinujte aeróbny aj silový tréning na týždennej báze, aby ste pomohli dosiahnuť optimálne zdravie mozgu," hovorí.
Závislosť na nezdravom jedle
Vyhýbajte sa sladkým pochúťkam a čipsom. "Ultra-spracované potraviny s vysokým obsahom cukru, zlých tukov a iných zlúčenín môžu mať negatívny vplyv na zdravie mozgu. Patrí sem spracované mäso, ako je slanina a klobásy, slané občerstvenie, sladké potraviny, ako sú koláče a sušienky a šumivé nápoje, a niektoré balené jedlá. Tieto potraviny obsahujú veľa soli, ktorá môže zvyšovať krvný tlak. Výskum ukazuje, že vysoký krvný tlak v strednom veku môže zvýšiť riziko demencie v neskoršom veku," varuje profesorka.
Vysoký príjem rafinovaných cukrov môže podporovať zápal a oxidačný stres, ktoré môžu poškodiť mozgové bunky. Môže tiež ovplyvniť reguláciu inzulínu, čo spôsobuje nerovnováhu cukru v krvi, ktorá môže mať vplyv na náladu a schopnosť sústrediť sa.
Osamelosť
Nedostatok kontaktu s ľuďmi, najmä chronická osamelosť, môže spôsobiť katastrofu.
"Je to problematické pre nervovú plasticitu, ktorá sa spomalí, ak nemáme žiadne nové podnety a nekomunikujeme s inými ľuďmi alebo zvieratami. Osamelosť však môže byť horšia v tom, že môže spôsobiť úzkosť a/alebo depresiu. Mali by sme sa snažiť komunikovať s inými ľuďmi, hoci aj letmo, každý deň. Zdvihnite telefón alebo si dohodnite stretnutie s priateľmi,“ odporúča profesorka Burianová.
Veľa úloh
Máte pocit, že máte veľa úloh a nedokážete sa sústrediť na žiadnu z nich? "Dlhodobé vykonávanie viacerých úloh môže spôsobiť roztrieštenosť mysle a plytké myslenie, slabú koncentráciu a pamäť, únavu, úzkosť a stres, čo všetko vedie k zlému spracovaniu mozgu," tvrdí profesorka.
Ak ste v domácnosti alebo v práci preťažení, napíšte si zoznam úloh a sústreďte sa vždy na jednu položku. Každú z nich si odškrtnite, keď ju dokončíte. A robte si prestávky.
Alkohol
Alkohol môže zasiahnuť do celkového zdravia vrátane vášho duševného zdravia. "Intenzívne a pravidelné pitie má vážny vplyv na mozog," pokračuje Burianová.
Alkoholová demencia je stav, pri ktorom poškodenie mozgu môže viesť k problémom s náladou, pamäťou, rovnováhou a empatiou. Ľudia po odvyknutí od alkoholu môžu byť hospitalizovaní s delíriom. Tento stav však postihuje len ťažkých alkoholikov a dá sa zvládnuť pomocou liekov a terapie.
Toxicita
Je vo vašom živote niekto, kto z vás vysáva všetku energiu? Manipuluje s vami alebo sa vás snaží emocionálne ovládať? Ak áno, možno je načase, aby ste v záujme svojho mozgu urobili krok späť. "Nedostatok podpory zo strany ľudí okolo nás a toxické prostredie, napríklad také, ktoré zahŕňa emocionálnych upírov, má škodlivý vplyv na mozog," povedala odborníčka.
Podľa nej to môže viesť k chronickému stresu, úzkosti, depresii, nešťastiu, negatívnemu mysleniu, nedostatočnej mentálnej flexibilite, rýchlejšiemu starnutiu a náchylnosti na autoimunitné ochorenia a vyhorenie.
Ryby
"Konzumácia rýb dvakrát týždenne znižuje riziko Alzheimerovej choroby o 41 percent," povedala Burianová. Nie sú to len tak hocijaké ryby, ale tučné druhy, ako je losos, makrela a sardinky, ktoré vďaka obsahu esenciálnych mastných kyselín omega-3 skutočne prospievajú zdraviu mozgu.
"Zdá sa, že omega-3 podporuje prietok krvi do mozgu, čo podporuje pamäť a znižuje riziko zhoršenia kognitívnych funkcií. Ak nejete ryby pravidelne, tuky omega-3 môžete nájsť v avokáde, orechoch a semenách a rastlinných olejoch, ako sú ľanové semienka a olivový olej, alebo vo forme doplnkov," dodala.
Vitamíny skupiny B
"Bez pravidelného užívania vitamínov skupiny B nám môže hroziť vyššie riziko straty pamäti a Alzheimerovej choroby," vysvetľuje Burianová. Medzi zdroje patria celozrnné obilniny, ovocie, zelenina, sója a strukoviny.
"Vitamín B12 sa však nachádza len v živočíšnych zdrojoch, takže ak ste vegán alebo vegetarián, mohol by vám prospieť doplnok B12," objasňuje.
Pozor na sluch
Ak vás smartfón upozorňuje, že vaša hudba ide cez slúchadlá príliš nahlas, spozornite. "Naše zmysly sú spracovávané a riadené mozgom, vrátane sluchu. Všetky akustické informácie sa premietajú do mozgu, kde sa interpretujú, takže ak si poškodíme sluchové bunky vo vnútornom uchu neustálou hlasnou hudbou, do mozgovej siete sa nevysielajú žiadne informácie a my ohluchneme," upozorňuje profesorka.
Telefón hneď ráno
Najhoršia vec, ktorú môžete ráno urobiť pre svoj mozog, je vziať do ruky telefón, tablet alebo notebook. Nechajte svoju myseľ prebudiť sa bez techniky. Pred kontrolou telefónu si dajte pohár vody, osprchujte sa a pripravte si raňajky.