Sám doma sa jednoznačne zaradil medzi vianočné klasiky. Príbeh Kevina McCallistera, ktorého rodičia zabudnú doma, pozná snáď každý. Film nakrútený v roku 1990 sa stále teší obrovskej popularite v USA, ale aj na Slovensku.
Sú však drobnosti, ktoré sa v ňom dajú len ťažko ignorovať. Portál screenrant.com ich všetky spísal. Tu sú najväčšie nezrovnalosti z filmu Sám doma, ktoré vo filme nedávali zmysel.
Keď Kevinovi rodičia dorazia do Paríža, snažia sa skontaktovať so synom alebo so susedmi. Nedarí sa im však dovolať, pretože telefónne linky v susedstve sú nefunkčné. Kevin si však bez problémov cez telefón objedná pizzu. Niektorí ľudia poukazujú na fakt, že to mohlo byť možné. Telefónne linky na začiatku 90. rokov fungovali inak ako to poznáme dnes, no i tak to mnohým zdvíha tlak.
Azda najzábavnejšou časťou filmu je, ako dostávajú mokrí banditi na frak. Kevin vymyslel prepracovaný plán, ktorý zabránil zlodejom kradnúť alebo mu ublížiť. V skutočnosti by dvojica utrpela naozaj vážne zranenia. Skončili by prinajmenšom so zlomenými kosťami, popáleninami tretieho stupňa a otrasmi mozgu. Prepracovaný plán je vrcholom filmu, no je ťažké uveriť, že Kevin by ho dokázal zrealizovať za taký krátky čas.
Ďalšou veľkou nezrovnalosťou je absencia akejkoľvek polície. Kevin bol dieťa z bohatej štvrte takže je pravdepodobné, že rodičia by ho učili, aby v prípade problémov volal policajtov. Mužov zákona nezavolal ani poslíček s pizzou, i keď spred domu utečie celý bez seba. Kevin ho vystrašil scénou z filmu. Ak by naozaj veril, že na neho strieľajú alebo sa mu niekto vyhráža, dávalo by zmysel, aby sa obrátil na policajtov.
Pred mokrými banditmi napokon zachránil hlavného hrdinu starec Marley. Ten ho odvedie späť domov, ale vôbec neskontroluje, kde má Kevin rodičov alebo ako sa dostal do nebezpečnej situácie. Zdá sa tiež, že k pokusu o lúpež došlo na Štedrý večer, zatiaľ čo sa Kevinova rodina domov vráti nasledujúce ráno. Dom by mal byť v katastrofálnom stave, no akoby zázrakom je na konci filmu opäť ako zo škatuľky.