21. máj. 2024 o 14:53
TASR, Koktejl

Čaputová a opozícia reagujú na uznesenie, ktorým NR SR odsúdila atentát na Fica: Dôležitý krok

placeholder
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Uznesenia jednomyseľne schválil parlament.

Domáca politika
21. máj. 2024 o 14:53
Čaputová a opozícia reagujú na uznesenie, ktorým NR SR odsúdila atentát na Fica: Dôležitý krok

Uznesenia jednomyseľne schválil parlament.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová oceňuje prijatie uznesenia, ktorým v utorok Národná rada (NR) SR odsúdila atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Poslanci tým podľa nej urobili potrebný a dôležitý krok k upokojeniu spoločenskej atmosféry. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

"Oceňujem, že prijatie uznesenia podporili všetci prítomní poslanci. Je dôležité, aby v takýchto krokoch naďalej pokračovali aj ďalší aktéri verejného a spoločenského života a spoločne tak prispeli k zníženiu napätia v spoločnosti," vyhlásila Čaputová.

Uplynulé dni boli podľa hlavy štátu pre Slovensko mimoriadne náročné. O to viac si prezidentka váži, že lídrom parlamentných strán sa v tejto zložitej situácii podarilo prekonať rozdiely a nájsť spoločnú cestu.

Reakcie opozície

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) ocenilo jednomyseľné prijatie uznesenia. Považuje to za prvý malý krok k nastoleniu lepšej politickej kultúry. "Verím, že jednomyseľné prijatie uznesenia pomôže tomu, aby aktuálna schôdza NR SR, ale aj všetky ďalšie, prebehla v civilnej, korektnej a vecnej atmosfére," poznamenal podpredseda Národnej rady (NR) SR a líder hnutia Michal Šimečka na utorkovej tlačovej konferencii.

Šimečka si zároveň myslí, že to nič nemení na tom, že demokracia potrebuje aj silnú opozíciu, slobodné, nezávislé a kritické médiá a silnú občiansku spoločnosť. "PS bude naďalej robiť aktívnu dôraznú, ale zároveň aj slušnú a vecnú opozičnú politiku," dodal.

Hnutie podľa Šimečku navrhovalo na utorkovom poslaneckom grémiu viaceré úpravy v texte uznesenia. "Vnímam výsledný text ako akýsi minimálny možný prienik v pohľadoch všetkých politických strán všetkých aktérov," doplnil. Atmosféru na poslaneckom grémiu označil za konštruktívnu. Mrzí ho, že sa neuskutočnilo utorkové stretnutie lídrov parlamentných strán v prezidentskom paláci.

Predseda SaS Branislav Gröhling tiež ocenil, že sa v Národnej rade SR dohodla koalícia s opozíciou. Vyzdvihol aj ochotu koalície dohodnúť sa na pozmeňujúcom návrhu. Diskusia na poslaneckom grémiu v utorok ráno bola podľa jeho slov pokojná, zaznieť mali aj slová vzájomného ospravedlnenia. Verí, že je to krok k novej politickej kultúre.

Verí, že odteraz bude parlament slušne fungovať bez zbytočných hádok. Ocenil, že koalícia a opozícia sa dokázali zjednotiť a dohodnúť na prijatí uznesenia NR SR aj po neúspešnom pokuse prezidentky Zuzany Čaputovej a jej nástupcu Petra Pellegriniho zvolať okrúhly stôl za účasti parlamentných strán.

Líder hnutia Slovensko Igor Matovič praje politikom, aby zadosťučinili uzneseniu a ukázali, že chcú byť slušní. Ocenil jeho prijatie všetkými poslancami, hovorí o reparáte po neúspechu so zvolaním okrúhleho stola všetkých parlamentných strán.

"Bol by som veľmi rád, aby si všetci zúčastnení politici vstúpili do svedomia a aby NR SR odteraz bola tým, čím by mala byť, piedestálom, výkladnou skriňou politiky," uviedol Matovič. Znamená to tiež podľa neho, že politici by nemali predkladať návrhy, ktorými chcú z RTVS urobiť "slúžku vládnej moci". Podotkol, že slušný politik nie je len ten, kto nepoužíva neslušné slová, ale ten, kto nepredkladá a silou nepresadzuje "neslušné zákony". Za taký považuje aj zákon, ktorým sa má meniť RTVS.

Národná rada SR odsúdila útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v Handlovej. Vyzýva na nešírenie nenávisti. Ľudia podľa poslancov nesmú byť terčom nenávisti pre svoje politické názory. Vyplýva to z uznesenia, ktoré v utorok jednomyseľne schválil parlament. Predložila ho skupina koaličných poslancov.

Parlament uznesením zároveň vyzval všetky politické subjekty, mimovládny sektor, médiá, ústavných činiteľov a verejne činné osoby na rešpektovanie volebných výsledkov a nešírenie nenávisti voči legitímnej demokratickej vláde. Apeloval na nich, aby zmierňovali napätie v spoločnosti a prestali s nenávistnou rétorikou.