03. apr. 2024 o 04:00
Famous.cz, Koktejl

Spíte menej ako sedem hodín? Pozor na vážny zdravotný problém

placeholder
Spánok by sme nemali podceňovať (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Na dĺžke spánku záleží.

Zaujímavosti
03. apr. 2024 o 04:00
Spíte menej ako sedem hodín? Pozor na vážny zdravotný problém

Na dĺžke spánku záleží.

Podľa dlhodobých výskumov zdravia v ľudskej populácii sa javí ako optimálna dĺžka spánku pre zdravie srdca sedem až deväť hodín. A pokiaľ človek spí menej ako sedem hodín, začne sa to negatívne prejavovať práve na zdraví obehovej sústavy. Konkrétne podľa iránskej štúdie sa môže u človeka rozvinúť vysoký krvný tlak.

V najnovšej analýze vedci z Teheránu zhromaždili údaje zo šestnástich štúdií uskutočnených od januára 2000 do mája minulého roka, ktoré hodnotili výskyt vysokého krvného tlaku u viac ako milióna ľudí zo šiestich krajín v priebehu piatich rokov.

„Na základe najaktuálnejších údajov možno povedať, že čím menej spíte – teda menej ako sedem hodín denne – tým je pravdepodobnejšie, že sa u vás v budúcnosti vyvinie vysoký krvný tlak. Zaznamenali sme trend medzi dlhšou dobou spánku a častejším výskytom vysokého krvného tlaku, ale nebol štatisticky významný. Spať sedem až deväť hodín, ako odporúčajú odborníci na spánok, môže byť najlepšie aj pre vaše srdce,“ uviedol hlavný autor štúdie doktor Kaveh Hosseini z Teheránskej univerzity.

Zo štúdie tiež vyplýva, že riziko hypertenzie pri spánku kratšom ako sedem hodín je u žien ešte o niečo vyššie ako u mužov.