06. nov. 2022 o 18:00
mob, Koktejl

Čierna prognóza pre Európu, obavy sa stupňujú: To najhoršie môže prísť už budúci rok!

placeholder
Energetická kríza (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Na riešeniach je potrebné pracovať už dnes.

Ekonomika
06. nov. 2022 o 18:00
Čierna prognóza pre Európu, obavy sa stupňujú: To najhoršie môže prísť už budúci rok!

Na riešeniach je potrebné pracovať už dnes.

Európske štáty sú v procese odstrihnutia sa od ruského plynu a čelia výzve ako zaistiť svojim občanom dostatok plynu počas tohtoročnej vykurovacej sezóny. Už niekoľko mesiacov sa skloňujú slová, že nás čaká „energetická kríza“, no tá pravá má prísť až ďalší rok.

Nová správa IAE (Medzinárodná agentúra pre energetiku) ukazuje, že zásobníky plynu v Európskej únii sú teraz naplnené na 95 %, čo ich stavia o 5 percent nad 5-ročný priemer naplnenia. Proces napĺňania zásobníkov v tomto roku ťažil z kľúčových faktorov, ktoré sa v roku 2023 nemusia zopakovať. Patria medzi ne dodávky ruského plynu, ktoré sa síce výrazne znížili, ale za tento rok bude predstavovať približne 60 miliárd m³. Je veľmi nepravdepodobné, že Rusko dodá v roku 2023 rovnaký objem, dokonca ho môže úplne zastaviť.

Okrem toho nižší dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) do Číny v prvých desiatich mesiacoch tohto roka bol kľúčovým faktorom vyššej dostupnosti LNG pre Európu. Ak sa čínsky dovoz LNG v budúcom roku obnoví na úroveň z roku 2021, znamenalo by to viac ako 85 % očakávaného nárastu globálnej ponuky LNG, čo môže priniesť problémy pre európske štáty.

Keď sa pozrieme na najnovšie trendy a pravdepodobný vývoj na svetových a európskych trhoch s plynom, vidíme, že Európa bude budúcu zimu čeliť ešte náročnejšej výzve. To je dôvod, prečo vlády musia okamžite podniknúť kroky na urýchlenie zlepšenia energetickej účinnosti a urýchlenie zavádzania obnoviteľných zdrojov a tepelných čerpadiel. Je to nevyhnutné pre energetickú bezpečnosť Európy, blahobyt jej občanov a priemyslu a jej prechod na čistú energiu,“ hovorí výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol, ktorý bije na poplach.

Analýza IEA naznačuje, že budúci rok v tomto čase môžu byť zásobníky v Európe naplnené iba zo 65 %. Chýbať jej tak bude zhruba 30 miliárd metrov kubických plynu.