29.10.2022 03:30
žani, TASR, Koktejl

Ľudia v obchode nemohli uveriť vlastným očiam: Takto sa bude predávať maslo?!

placeholder
Ľudia sa v Česku rozčuľujú nad praktikami v obchodoch.
Zdroj: twitter/Posledniskaut

Ľudia musia pri nákupoch siahať stále hlbšie do peňaženiek. Niektorí sa kvôli tomu uchyľujú k zločinu. Obchodníci museli zareagovať.

Zahraničné správy
29.10.2022 03:30
Ľudia v obchode nemohli uveriť vlastným očiam: Takto sa bude predávať maslo?!

Ľudia musia pri nákupoch siahať stále hlbšie do peňaženiek. Niektorí sa kvôli tomu uchyľujú k zločinu. Obchodníci museli zareagovať.

Inflácia pri potravinách môže na jeseň prekročiť úroveň 20 %. Uviedol to predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho. "Očakávame, že tento rok bude inflácia v potravinách atakovať hranicu 20 %. Z pohľadu potravinárov to môžeme hodnotiť tak, že Slováci začínajú vyhľadávať lacnejšie potraviny a potraviny s nižšou pridanou hodnotou, nekupujú prémiové značky," priblížil.

Upozornil, že z mliečnych výrobkov ľudia oveľa menej začínajú kupovať maslo, viac sa začínajú orientovať na margaríny alebo nátierky s vyšším podielom rastlinných tukov. "Hovorí sa, že inflácia pre potravinách je niekde na úrovni 16 %, ale takto pred rokom sme mali maslo v obchode v akcii za 1,29 eura, dnes už je ťažké nájsť maslo v akcii pod 3 eurá. Ľudia, hlavne dôchodcovia, musia tak rozmýšľať, či si kúpia maslo, ktoré ma 82 % tuku, alebo si kúpia lacnejšiu nátierku s vysokým podielom rastlinných tukov," poznamenal.

Radikálny krok v Česku

Obchody a polícia u našich susedov napríklad hlásia zvýšený počet krádeží potravín. Podľa odborníkov sú niektorí ľudia zo zdražovania už zúfalí. "Ceny mnohých potravín vzrástli oproti minulému roku o 80 percent, zároveň sa zvyšuje počet ľudí, ktorí nemajú na základné výdavky,“ vysvetlil pre CNN Prima NEWS analytik Daniel Hůle.

Potvrdil to aj ekonóm Lukáš Kovanda. „Kedykoľvek nastane ťažšia ekonomická situácia, dochádza prakticky vo všetkých krajinách k nárastu drobnej kriminality. Drobných krádeží potravín napríklad,“ doplnil.

Ľudí v tejto súvislosti šokoval prístup jednej z českých predajní. Maslo tu našli zabalené v plastovom obale s ochranným čipom. K podobnému kroku však už pristúpili aj niektoré obchody vo Veľkej Británii alebo v Portugalsku. Zábery zo zahraničia sa objavili aj na Twitteri. Pozrieť si ich môžete vo FOTOgalérii.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.