Tomáš Maštalír (47) je jedným z najznámejších slovenských hercov svojej generácie, známy svojou charizmou a univerzálnosťou v rôznych žánroch a médiách. Dlhoročný člen Slovenského národného divadla poskytol Denníku N rozhovor v deň, keď kultúrna obec vstúpila do štrajkovej pohotovosti a kritizoval v ňom súčasnú vládu.
Podľa rodáka z Trnavy dali do vedenia ministerstva kultúry niekoho, kto nemá v rezorte odbornosť, skúsenosti, vzdelanie, relevanciu. Spomenul aj Lukáša Machalu. „Toto duo má veľmi jednoduchú, smiešnu víziu, že slovenská kultúra musí byť slovenská a žiadna iná. Aká iná bola doteraz? Nech berieme inšpiráciu zo sveta, nech sa prejaví akýkoľvek vplyv, inšpirácia, motivácia, tak vždy to je do určitej miery naše slovenské. Slovensko tam trčí. Nechceme robiť inú kultúru ako slovenskú,“ myslí si a dodal, že odkedy nastúpili, všetko ničia.
Maštalíra tiež hnevá, že predstavitelia vlády nemusia dokazovať relevantnosť svojich tvrdení, zverejniť zdroj, prípadne analýzu, stačí, že to povedali. Podľa neho si to dobre otestovali v covidových časoch.
„Ak si vaše publikum na toto zvykne, že to čo poviete je pravda, bez toho, aby ste to nejakým spôsobom dokazovali, tak to začali používať aj vo verejnom priestore, keď sa dostali do vlády. Myslím si, že to nemôže ísť donekonečna. Stále verím, že nie sme národ, ktorý chce počúvať klamstvá a neprídeme do bodu, kedy sa naozaj začneme pýtať, prečo spravili toto alebo prečo tvrdia toto, keď to nie je pravda. Mám pocit, že sa v nás musí prebudiť táto chuť pýtať sa,“ pokračoval.
Známy herec povedal aj svoj názor na predsedu vlády Roberta Fica (57). „Je mizerný politik, ale je najlepší marketér. On vám dokáže predať aj zdochlinu. Ja neverím, že on verí všetkému, čo hlása a o čom presviedča ľudí. On tvrdí vždy to, čo mu zaberá a keď vidí, že na túto časť skupiny, ktorú povedzme nemá nikto podchytenú, alebo ešte ju nemal podchytenú on, zaberie toto, tak začne rozprávať takým jazykom a začne rozprávať také klamstvá. Ale vlastne toto klamstvo sa momentálne v priestore súčasnej koalície kopí a rastie ako vírus. Stále sa množí,“ povedal Maštalír a ako príklad uviedol novelu Trestného zákona.
„Keď na jej dôsledky začínajú obchodné reťazce upozorňovať, že sa zvýšil počet krádeží, tak pán Gašpar povie, že vlastne to, čo tvrdia reťazce, nie je pravda. Ale zasa, vieme to nejakým spôsobom dokázať, že to nie je pravda? Alebo stačí, že to povieme. Povedali sme to my, tak je to pravda? Reťazce, ktoré trpia tým, že sa im zvýšil počet krádeží, pretože ľudia vedia, že tie tresty buď nebudú žiadne alebo minimálne... Je to komické a zároveň tragické. Tie argumenty sú naozaj primitívne, ale s tragickými následkami pre Slovensko,“ zakončil.