Milióny ľudí sú v zime vystavené riziku podchladenia v dôsledku nízkych teplôt. Tu je 7 varovných príznakov, na ktoré si treba dať pozor. Medzi zdravotné problémy, ktoré vyplývajú z neustáleho vystavenia nízkym teplotám, patria mŕtvica a infarkt, a to najmä u ľudí so sprievodnými ochoreniami, informuje portál The Mirror.
Podľa NHS (Národná zdravotná služba v Anglicku) je podchladenie nebezpečný pokles telesnej teploty pod 35 °C (normálna telesná teplota je približne 37 °C). Je to naliehavý zdravotný stav, ktorý je potrebné liečiť v nemocnici.
Podchladenie môžete dostať, ak v chladnom počasí nenosíte dostatok oblečenia alebo zostávate príliš dlho v chlade, ak spadnete do studenej vody alebo máte mokré oblečenie a prechladnete. NHS odporúča, aby sa v obytných miestnostiach udržiavala teplota aspoň 21 °C a v spálňach minimálne 18 °C.
NHS uvádza, že hlavnými príznakmi podchladenia sú triaška, bledá, studená a suchá pokožka, nezrozumiteľná reč, pomalé dýchanie, únava alebo zmätenosť. Dieťa s podchladením môže byť na dotyk studené, ochabnuté, tiché a ospalé, odmieta jesť a jeho pokožka môže byť červená.
Čo robiť, ak je niekto podchladený?
Ak si myslíte, že je niekto podchladený, postupne ho zahrejte tak, že ho zabalíte do vrstiev a prinútite ho, aby sa trochu hýbal. Dajte mu teplý nápoj, nie alkohol, alebo sladké občerstvenie, napríklad čokoládu.
V horšom prípade by ste mali ísť na pohotovosť alebo zavolať na linku 112. Počas čakania na pomoc NHS odporúča, aby ste osobu čo najrýchlejšie premiestnili do interiéru alebo na chránené miesto. Dôležité je tiež vyzliecť mokré oblečenie a zabaliť osobu do prikrývky alebo spacieho vaku a uistiť sa, že má zakrytú hlavu.
Dôležité je tiež zostať pri osobe, ktorá je podchladená, až do príchodu záchrannej služby a rozprávať sa s ňou, aby sa zabezpečilo, že zostane pri vedomí. Na zahriatie osoby by ste nemali používať horúci kúpeľ, fľašu s horúcou vodou ani tepelnú lampu. Takisto by ste sa mali vyhýbať masírovaniu rúk, nôh, chodidiel a nedávať jej piť alkohol.