Kambodžská polícia v stredu oznámila, že pri raziách v centrách internetových podvodníkov zadržala vyše 200 Vietnamcov. Zásahy nariadila tamojšia vláda, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.
Organizácia Spojených národov označuje juhovýchodnú Áziu za akúsi základňu takýchto centier, ktorých zamestnanci získavajú na sociálnych sieťach svoje obete prostredníctvom rôznych taktík sľubujúcich napríklad romantický vzťah či obchodné príležitosti. Ročne takto od používateľov získajú zhruba 35 miliónov eur.
Kambodžský premiér Hun Manet v utorok nariadil bezpečnostným orgánom a armáde, aby „predchádzali online podvodom alebo ich potláčali“. Zároveň ich varoval, že ak v takýchto prípadoch nezasiahnu, mohli by prísť o zamestnanie.
Polícia informovala, že ešte v priebehu pondelka a v utorka vykonala razie v dvoch budovách v hlavnom meste Phnom Penh, kde sídlili takíto podvodníci, pričom zadržala 149 vietnamských, troch čínskych a 85 kambodžských občanov.
K ďalším zásahom došlo v utorok na štyroch miestach v pobrežnom meste Sihanoukville na juhu krajiny. Polícia tam zadržala ďalších 63 Vietnamcov a zaistila 54 počítačov. Mnohí z ľudí, ktorí v centrách pracovali, tvrdia, že ich tam nalákali pod falošnými zámienkami alebo sa stali obeťami zneužívania, k akému podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI) v Kambodži dochádza v „masovom meradle“.
V Kambodži podľa júnovej správy AI doteraz existovalo najmenej 53 rôznych podvodných zariadení riadených organizovanými zločineckými skupinami, v ktorých dochádzalo k obchodovaniu s ľuďmi, nútenej či detskej práci, mučeniu, neuplatňovaniu ľudských práv, vykorisťovaniu či novodobému otrokárstvu.
AFP pripomína, že z Kambodže deportovali v marci 119 Thajčanov, patriacich do skupiny 230 cudzincov, ktorých tamojšie úrady zadržali počas razií v podvodných kybernetických centrách v pohraničnom meste Poipet.