21. jún. 2024 o 18:40
TASR, Koktejl

Nebezpečné infekčné ochorenie sa šíri závratnou rýchlosťou: Podľahlo mu aj malé dievčatko († 3)!

placeholder
Cholera sa šíri aj v mnohých afrických krajinách (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Cholera sa ľahko šíri v nehygienických podmienkach.

Zahraničné správy
21. jún. 2024 o 18:40
Nebezpečné infekčné ochorenie sa šíri závratnou rýchlosťou: Podľahlo mu aj malé dievčatko († 3)!

Cholera sa ľahko šíri v nehygienických podmienkach.

Paríž v piatok informoval o takmer 200 prípadoch cholery na francúzskom ostrove Mayotte v Indickom oceáne. TASR o tom píše na základe správy tlačovej agentúry AFP.

"K 18. júnu 2024 bolo na Mayotte nahlásených 193 prípadov cholery," uviedol vo svojej týždennej aktualizácii francúzsky úrad pre verejné zdravie SPF. Z toho 172 prípadov ochorenia bolo získaných na mieste a 21 prípadov bolo u ľudí nakazených v zahraničí - na susednom súostroví Komory a v krajinách afrického kontinentu.

Cholera je infekčné ochorenie, ktoré zvyčajne spôsobuje silnú hnačku, zvracanie a svalové kŕče. Ľahko sa šíri v nehygienických podmienkach. Na Mayotte, kde žije približne 320 000 ľudí, zaznamenali úrady prvé prípady cholery koncom apríla. Od začiatku epidémie tam zomreli dvaja ľudia, z toho jedno trojročné dievča.

SPF varoval, že riziko prenosu je obzvlášť vysoké v znevýhodnených štvrtiach, "pokiaľ je prístup k pitnej vode a hygienickým zariadeniam nedostatočný". Francúzske orgány boli kritizované za to, že nezabezpečili prístup k pitnej vode, aby zabránili epidémii cholery na svojom zámorskom území. Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas štvrtkového summitu o výrobe vakcín v Afrike vyzval, aby cholera "zostala minulosťou".

V mnohých častiach Afriky nedávno vypukli smrteľné epidémie cholery, čo poukázalo na nedostatok miestnej produkcie vakcín. Podľa správy, ktorú v júni zverejnili miestne orgány, súostrovie Komory, ktoré už štyri mesiace sužuje epidémia cholery, zaznamenali 134 úmrtí a viac ako 8700 prípadov nákazy.