22. feb. 2024 o 20:00
lv, Koktejl

Vek srdca môže predpovedať, ako dlho budete žiť: TAKTO ho zistíte!

placeholder
Vedeli ste, že vaše srdce dokážete "omladiť" návykmi zdravej životosprávy? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Odborníci tvrdia, že váš "vek srdca" môže predpovedať, ako dlho budete žiť.

Zaujímavosti
22. feb. 2024 o 20:00
Vek srdca môže predpovedať, ako dlho budete žiť: TAKTO ho zistíte!

Odborníci tvrdia, že váš "vek srdca" môže predpovedať, ako dlho budete žiť.

Biologický vek nemusí byť jediným číslom, ktoré treba brať do úvahy pri predpovedaní dlhovekosti. Odborníci pripomínajú, že dôležité je brať do úvahy aj "vek srdca", ktorý odráža riziko kardiovaskulárnych ochorení na základe rôznych rizikových faktorov, píše DailyMail.

Lekári tvrdia, že ľudia by sa mali usilovať o nižší vek srdca, ako je ich biologický vek. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb má však priemerný dospelý Američan srdce staršie približne o sedem rokov. Vek srdca je aspoň čiastočne ovplyvnený hmotnosťou, fajčením v minulosti a ďalšími modifikovateľnými rizikovými faktormi, čo znamená, že vysoký vek sa dá zvrátiť.

„Je to vyjadrenie vášho 10-ročného rizika kardiovaskulárnych ochorení. Po prepočítaní na vek nám umožňuje zistiť, ako rodinná anamnéza a osobné rozhodnutia ovplyvňujú naše srdce," uviedol kardiológ z Rochesterskej univerzity Dr. Seth Jacobson. Na výpočet je k dispozícii množstvo online kalkulačiek ako napríklad TÁTO. Všetky z nich žiadajú používateľov, aby zadali svoj vek, hmotnosť a výšku, taktiež vyžadujú, aby používateľ poznal svoj systolický krvný tlak. Kalkulačka sa tiež pýta, či má používateľ cukrovku 2. typu, pretože diabetici 2. typu majú totiž 2-4 krát vyššiu pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Medzi príznaky starnúceho srdca patria bolesti na hrudníku pri cvičení, únava, dýchavičnosť a závraty. Zvrátenie vysokého veku srdca sa začína úpravou nezdravých životných návykov - napríklad ak ste fajčiarom, lekári odporúčajú s fajčením prestať. Znížiť krvný tlak, zlepšiť hladinu cholesterolu a pomôcť udržať si zdravú hmotnosť môže aj aspoň 150 minút cvičenia týždenne.

Kardiológovia tiež odporúčajú znížiť hladinu cholesterolu, konkrétne LDL cholesterolu, znížením príjmu trans- a nasýtených tukov z potravín konzumáciou veľkého množstva vlákniny a uprednostnením rastlinných olejov miesto masla alebo tuku pri varení.