Snímky odhalili v tepne v mozgu 74-ročného muža polcentimetrovú "zlatú a mierne zašpicatenú" ihlu. Ihla spôsobovala vnútorné krvácanie, ktoré mu spôsobovalo problémy s pamäťou. Rodina uviedla, že tam ihla bola pravdepodobne dve desaťročia, pretože muž išiel začiatkom roku 2000 na akupunktúru kvôli pretrvávajúcej migréne, informoval Daily Mail.
Akupunktúra je tradičná čínska lekárska prax, ktorá zahŕňa zavedenie stoviek malých ihiel do špecifických bodov na tele s cieľom stimulovať energiu. Akupunkturisti tvrdia, že táto metóda môže pomôcť zmierniť bolesť, znížiť stres a dokonca pomôcť pri zotavovaní kĺbov.
Malá ihla sa v mužovom mozgu nachádzala v pravej strednej mozgovej tepne, ktorá prechádza za pravým okom. Predpokladá sa, že sa tam dostala tak, že sa odlomila počas akupunktúry. Muža odviezli k lekárovi hodinu po tom, ako sa objavili jeho problémy s pamäťou, pričom rodina sa spočiatku obávala, že trpí aneuryzmou. Skeny však odhalili ihlu ale aj krvácanie.
Na odstránenie ihly museli lekári najprv vyrezať časť lebky - pri zákroku nazývanom kraniotómia. Potom preťali tvrdú mozgovú plenu, čiže hrubý vonkajší obal mozgu, a pomocou chirurgického mikroskopu sa dostali k ihle, ktorú následne odstránili, a prasknutú cievu uzavreli pomocou veľmi malého kovového klipu. Muž sa po operácii spočiatku dobre zotavoval dobre - a po desiatich dňoch bol odpojený od ventilátora. Počas pobytu v nemocnici však dostal pľúcnu infekciu a tri týždne nato zomrel.
Lekári mužovi diagnostikovali zriedkavú intrakraniálnu pseudoaneuryzmu, pri ktorej krv uniká z cievy v mozgu, ale je udržiavaná okolitým tkanivom. Odlišuje sa od pravej aneuryzmy, ktorá vzniká vtedy, keď sa stena cievy oslabí a nafúkne, pretože sa v nej zhromažďuje krv. Tiež uviedli, že išlo o prvý prípad pseudoaneuryzmy spôsobenej akupunktúrnou ihlou. Za predchádzajúcimi prípadmi väčšinou stáli infekcie alebo úrazy. Popis tohto prípadu bol zverejnený v časopise Journal of Medical Case Reports.
"Intrakraniálne pseudoaneuryzmy vyvolané cudzími telesami predstavujú náročný a zriedkavý jav, ktorý si vyžaduje rýchlu diagnostiku a zásah. Tieto prípady sú zriedkavé, preto je dôležité byť v podobných prípadoch podozrievavý, najmä v tých, ktoré zahŕňajú nedávnu traumu alebo kraniocerebrálne poranenia," napísali autori článku.