V poradí tretia skupina členských krajín EÚ, pri ktorých Európsky parlament (EP) v nedeľu večer zverejnil odhad výsledkov eurovolieb potvrdila, že Európska ľudová strana (EPP) bude zrejme víťazom eurovolieb 2024. Informuje o tom spravodajca TASR z bruselského sídla EP Tlačové oddelenie EP ponúka odhady výsledkov z členských krajín už aj podľa rozdelenia poslancov do politických frakcií europarlamentu.
Po predošlých odhadoch výsledkov volieb z Bulharska, Cypru, Dánska, Francúzska, Grécka, Holandska, Chorvátska, Malty, Nemecka, Rakúska a Španielska, EP o 21.30 h zverejnil aj prognózy z Poľska, Portugalska, Rumunska a Švédska.
Bulharsko, ktoré má 17 europoslancov do tábora ľudovcov z EPP posiela šesť členov, liberálnu skupinu Obnovme Európu (RE) obohatí piatimi mandátmi, dvaja posilnia frakciu socialistov a demokratov (S&D) a štyria sú zatiaľ bez zaradenia k nejakej politickej rodine.
Dánsko z 15 poslancov štyroch vyšle k liberálom do RE, po troch k Zeleným/Európskej slobodnej aliancii (EFA) a S&D, dvoch do EPP a po jednom získajú skupiny Identita a Európa (ID), ľavica a Nezaradení.Spolu 53 kresiel si poľskí poslanci rozdelia najmä medzi EPP - 20 mandátov - a Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), ktorí budú mať 19 mandátov. Liberálna skupina Obnovme Európu (RE) bude mať troch poľských poslancov, frakcia socialistov a demokratov (S&D) dvoch a deviati sú zatiaľ nezaradení.
Vo Francúzsku sa čakalo na to, akým veľkým rozdielom Národné zhromaždenie (RN) porazí stranu Obnova (RE) Emmanuela Macrona. Podľa odhadov je to až o 17 percent. Znamená to, že z celkového počtu 81 europoslancov až 30 bude v euroskeptickej frakcii Identita a Európa a vytvorí tam jej najsilnejšiu národnú delegáciu. Macronovi straníci podľa neoficiálnych výsledkov 14 mandátmi rozšíria europarlamentnú skupinu RE a Socialisti 13 členmi podľa očakávania podporia S&D. Do skupiny Ľavica smeruje osem poslancov, šiesti do EPP a po piatich si rozdelia ECR a Zelení/Európska slobodná aliancia.
Chorváti volili 12 europoslancov a rozhodli, že šiesti rozšíria EPP, štyria pribudnú do S&D, jeden sa hlási k Zeleným/Európskej slobodnej aliancii a jeden zostáva zatiaľ nezaradený. Na Malte si voliči šiestich europoslancov rozdelili rovným dielom po troch medzi EPP a S&D.
V Španielsku sa podľa prognóz očakával súboj medzi Socialistickou stranou (PSOE) a Ľudovu stranou (PP). Nakoniec odhady o dve percentá favorizujú ľudovcov. Z Pohľadu EP to znamená, že zo 61 kresiel najviac, 22, získa skupina EPP, 20 mandátov rozšíri S&D, sedem pôjde v prospech Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), štyria pripadnú Zeleným, po troch dostanú Ľavica a Nezaradení a jeden je bez príslušenstva k politickej rodine.
Spolu 53 kresiel si poľskí poslanci rozdelia najmä medzi EPP - 20 mandátov - a Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), ktorí budú mať 19 mandátov. Liberálna skupina Obnovme Európu (RE) bude mať troch poľských poslancov, frakcia socialistov a demokratov (S&D) dvoch a deviati sú zatiaľ nezaradení.
Portugalsko svojich 21 kresiel rozdelí medzi šesť skupín - po sedem poslancov získajú EPP a S&D, po dvoch členoch budú mať skupiny RE, Ľavica aj Identita a Európa (ID) a jeden sa zaradí do frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA).
Rumunsko má 33 poslancov, 13 z nich posilní socialistov z S&D, o 12 sa rozrastú ľudovci z EPP, dvaja smerujú k liberálom do RE, jeden ku konzervatívcom z ECR a piati sú nezaradení.
Vo Švédsku voliči podelili 21 mandátov najviac v prospech EPP a S&D, po päť poslancov, trikrát po troch pôjdu do frakcií ECR, RE a Zelení a dvaja sa priklonia k Ľavici.
Hovorca EP Jaume Duch medzitým potvrdil, že voličská účasť v priemere prekročila 51 percent, čo označil za veľmi povzbudzujúci vývoj.
Nastal aj menší posun v modelovaní zloženia frakcií 720-členného parlamentu. Po 16 krajinách bol stav nasledovný:
186 kresiel EPP;
133 kresiel SD;
82 kresiel RE;
70 kresiel ECR;
60 kresiel ID;
53 kresiel Zelení/EFA;
50 kresiel Nezaradení
50 kresiel Ostatní (bez príklonu k politickej rodine);
36 kresiel Ľavica.