Desaťročné dievčatko zomrelo po tom, čo sa malo nakaziť mozgožravým bacilom z bazéna. Podrobnosti o jeho tragickej smrti priniesol The Sun. Stefanía mala dva dni po rodinnej dovolenke bolesti uší, horúčku a začala zvracať.
Pred návratom domov ju ošetrili s podozrením na infekciu ucha, ale jej ťažkosti sa zmiernili. Ale po dvoch týždňoch od prvých príznakov sa jej odrazu nedarilo vstať z postele a začala mať kŕče.
Previezli ju teda do nemocnice, kde zostala pod prísnou lekárskou starostlivosťou až do svojej smrti o viac ako tri týždne neskôr. Po niekoľkotýždňovom vyšetrovaní odborníci určili príčinu jej smrti ako amébovú encefalitídu.
Ide o zriedkavú infekciu centrálneho nervového systému s 95-percentnou pravdepodobnosťou úmrtia. Odborníci si myslia, že ju spôsobila Naegleria fowleri, často nazývaná „mozgožravá améba“, ktorá sa často vyskytuje v zle spravovaných bazénoch alebo stojatých vodách.
Zničená mama Tatiana sa domnieva, že jej dcéra sa ňou nakazila cez nos, keď sa v júni hrala vo vode v kolumbijskom meste Santa Marta. Malá Stefanía bola nadšenou tenistkou, korčuliarkou a baletkou, ktorá snívala o tom, že sa stane gymnastkou. „Zdieľame náš príbeh, aby iné deti a rodiny netrpeli tým, čím prechádzame my. Sme zničení, tak veľmi zničení,“ povedal blízky príbuzný miestnym médiám.
Prevádzkový manažér hotela, v ktorom sa Stefanía pravdepodobne nakazila amébou, prisľúbil, že posilní bezpečnostné normy. Miestne médiá sa nezmienili o žiadnych trestných obvineniach súvisiacich so smutným prípadom.
Naegleria fowleri (Slzovičkovka zhubná) žije v pôde a teplých sladkovodných jazerách, riekach, rybníkoch a horúcich prameňoch, ale podľa odborníkov sa môže vyskytovať aj v bazénoch a na kúpaliskách, ktoré nie sú správne udržiavané. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa ľudia nakazia, keď sa im voda obsahujúca amébu dostane do tela cez nos.
Potom sa živí mozgovým tkanivom, čo vedie k vážnemu neurologickému poškodeniu. Príznaky sa zvyčajne začínajú približne 5 dní po nakazení, a to silnou bolesťou hlavy, horúčkou, nevoľnosťou a zvracaním. Choroba potom postupuje a spôsobuje stuhnutý krk, záchvaty, zmenu duševného stavu, halucinácie a niekedy kómu. Infekcie sú zriedkavé, ale takmer vo všetkých prípadoch je ochorenie smrteľné, miera prežitia je len tri percentá. Aby ste sa vyhli ochoreniu, zdravotníci odporúčajú:
- držať si nos alebo používať nosové spony,
- pri vodných aktivitách v teplých sladkých vodách držať hlavu nad vodou,
- vyhýbať sa aktivitám spojeným s vodou v teplých sladkých vodách počas obdobia vysokej teploty vody.