31. mar. 2024 o 15:24
TASR, Koktejl

Zásahový tím ukončil pátranie po postrelenom medveďovi, útočil pri Žiline: Ako to dopadlo?!

placeholder
Medveďa nevypátrali (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR ukončil v nedeľu popoludní pátraciu akciu po zranenom medveďovi.

Domáce správy
31. mar. 2024 o 15:24
Zásahový tím ukončil pátranie po postrelenom medveďovi, útočil pri Žiline: Ako to dopadlo?!

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR ukončil v nedeľu popoludní pátraciu akciu po zranenom medveďovi.

Medveď mal v sobotu zaútočiť na muža zo Žiliny nad obcou Stráňavy (okres Žilina). TASR o tom informoval odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.

"Po takmer dvoch dňoch dohľadávania v ťažko dostupnom teréne a na základe sledovanej stopy členovia zásahu konštatovali ľahšie poranenie. Medveď sa utiahol do hustého porastu v okolí vrchu Suchárová a nie je predpoklad, že sa priblíži k intravilánu. K útoku došlo v jeho prirodzenom prostredí, nešlo teda o synantropného jedinca," uviedol odbor komunikácie.

Na dohľadávaní zraneného jedinca sa zúčastnili členovia Zásahového tímu ŠOP SR Ponitrie spolu s členmi miestneho Poľovníckeho združenia Ostredok. "Stopu pomáhali sledovať štyri poľovne upotrebiteľné psy vrátane dvoch farbiarov, západoslovenskej lajky a slovenského kopova. Psy na lokalite našli viacero jedincov medveďa hnedého, avšak zranený medveď sa stiahol do svahovitého, ťažko dostupného terénu," priblížil ďalej odbor komunikácie.

Na základe sledovanej stopy Zásahový tím ŠOP SR podľa neho vyhodnotil, že medveď utrpel len ľahšie poranenia. "Medveď bol vyrušený vo svojom prirodzenom prostredí, pričom lokalita sa nachádza v územnej pôsobnosti Správy Národného parku Malá Fatra. Nešlo o synantropného jedinca a nie je predpoklad, že bude predstavovať nebezpečenstvo pre miestnych obyvateľov," vysvetlila ŠOP SR.

Ochranári v tejto súvislosti pripomínajú verejnosti, že opatrnosť v lesnom teréne s výskytom medveďa hnedého je vždy namieste. ŠOP SR pravidelne uverejňuje zásady správania sa v takomto prostredí.

"V prípade turistiky odporúčame návštevníkom držať sa turistických chodníkov a na svoju prítomnosť upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom. Zároveň je dôležité obmedziť svoj pohyb v horskom prostredí pri zhoršenom počasí, pred svitaním alebo za súmraku, a vyhýbať sa miestam s obmedzeným rozhľadom a hustou vegetáciou, kde medvede často odpočívajú," dodali ochranári.

Medveď mal podľa ŠOP zaútočiť na mladého muža v sobotu dopoludnia. Muž sa pohyboval mimo turistického chodníka, v hustom lesnom poraste hľadal huby. V sebaobrane vystrelil na medveďa krátkou guľovou zbraňou. Muž zranenia neutrpel.