Martin Nikodým (53) sa venuje moderovaniu, herectvu a pred pár rokmi prepadol nezvyčajnému hobby. Stal sa vášnivým včelárom. Nevyrába len kvalitný slovenský medík, ale aj ďalšie populárne produkty. Minulý rok označil za najhorší za všetkých sedem rokov, ktoré sa venuje včeláreniu. Počasie mu spravilo veľký škrt cez jarný aj agátový med.
Vlaňajšok bol ťažký pre neho i včielky. Posťažoval sa, že produkcia medu mu klesla až o 80 percent. Prvé a jediné medobranie absolvoval v júli. "Je to historicky najzúfalejší rok, čo sa medu týka. Včielky sú trošku už aj nervózne," zhodnotil pri medobraní, s ktorým mu pomáhali všetky tri ratolesti.
Napriek všetkému nezúfal a s láskou sa svojej vášni venuje ďalej. A vyplatilo sa. Už v máji sa tešil a ďakoval včielkam. "Agátová mňamka s jemnou dochuťou jarných kvetov," podelil sa na sociálnej sieti. Teraz pridal ďalšie dobré správy pre milovníkov medu. "Mám úprimnú radosť. Lipový je tento rok luxusný a bolo ho veľa," hlásil svojim fanúšikom cez instagramový profil. FOTO nájdete v galérii pod článkom.
Zázračné účinky medu
Med pomáha pri liečbe akútnych a chronických rán, popálenín a herpesu. Osvedčil sa tiež v liečbe detského kašľa a v redukcii symptómov infekcií horných dýchacích ciest. Priblížil to vedec zo Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraj Majtán.
"Na základe klinických testov môžeme povedať, že konzumácia medu priaznivo vplýva na metabolizmus lipidov, znížením hladín cholesterolu a triglyceridov," uviedol Majtán. Upozornil, že pri konzumácii medu si treba uvedomiť, že ide o prírodné sladidlo a preto nadmerná konzumácia medu by mohla mať pre organizmus skôr negatívny zdravotný účinok.
"Tak, ako je zvykom aj pri väčšine výživových prírodných produktov, je dobre med konzumovať ráno nalačno," spresnil. Ľudia by ho mali jesť v množstve jednej polievkovej lyžice denne. "Čo približne predstavuje 20 gramov medu, je to množstvo, ktoré by podľa môjho názoru malo mať zdraviu prospešné a povzbudzujúce účinky na organizmus," doplnil.
Med sa vyskytuje aj v kryštalickej podobe. Podľa vedca je kryštalizácia jeho prirodzená vlastnosť a pri premene skupenstva sa zachovávajú všetky biologické a zdraviu prospešné vlastnosti. "Kryštalizácia medu je spôsobená pomerom jednoduchých cukrov glukózy a fruktózy a zároveň aj od množstva peľových zŕn," priblížil. Ako príklad uviedol repkový med, ktorý je po vytočení z plástu o pár týždňov skryštalizovaný. "Opakom je napríklad agátový med, ktorý vydrží v tekutom stave aj niekoľko rokov," doplnil.
Med je funkčná potravina a obsahuje biologicky aktívne látky, z ktorých sú niektoré citlivé na vysoké teploty. "Vysokou teplotou sa môžu degradovať a strácať svoje funkčné vlastnosti," podotkol. Patria tam napríklad látky bielkovinovej povahy, ktoré včela vylučuje do nektáru pri jeho spracovaní na med. Ideálna teplota, keď by mali ľudia pridávať med do čaju, je podľa neho okolo 40 stupňov Celzia.