21. nov. 2023 o 04:00
Famous.cz, Koktejl

Pijete kávu cez deň a chcete lepšie spať? Prekvapivé zistenie vedcov: Toto vypite večer!

placeholder
Kávu miluje množstvo ľudí (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Na čo si dať pri obľúbenom nápoji pozor?

Zaujímavosti
21. nov. 2023 o 04:00
Pijete kávu cez deň a chcete lepšie spať? Prekvapivé zistenie vedcov: Toto vypite večer!

Na čo si dať pri obľúbenom nápoji pozor?

Kofeín môže narušiť zaspávanie a kvalitu spánku. Rovnako tak pôsobí neblaho na spánok alkohol. Teda predovšetkým jeho nadmerný príjem. A zatiaľ čo len konzumácia kávy, alebo len konzumácia vína môže spánok narušiť, keď človek pije oba nápoje, účinky sa vzájomne rušia. Vyplýva to z výskumu vedcov zo štátu Washington. Ľudia, ktorí cez deň pijú kávu, by si mali večer dať deci vína, bude sa im lepšie zaspávať a spánok bude kvalitnejší.

Oba nápoje dohromady spôsobia, že sa človek bude cítiť menej nevyspatý, ako keď si dá len jeden z nápojov samostatne. Avšak zo štúdie tiež vyplýva, že najlepší spánok človek dosiahne, keď sa vyhne káve (a iným nápojom s kofeínom) aj alkoholu.

Výsledky pochádzajú zo šesťtýždňovej experimentálnej štúdie na sedemnástich dobrovoľníkoch. Autori štúdie zistili, že každá malá šálka kávy alebo podobného kofeínového nápoja skracuje priemernú dobu spánku približne o desať minút denne. Keď si ale človek dá večer pohár vína, účinok kofeínu sa čiastočne naruší a spánok je kratší v priemere len o päť minút denne. Ale zároveň neplatí, že viac vína večer znamená lepší spánok. Ak človek vypije viac ako pohár, ďalší alkohol spánok naruší ešte viac ako kofeín.

„Vidíme dôkazy, ktoré naznačujú, že ľudia pijú kávu a alkohol dohromady v snahe vyvážiť spánok. Skutočne, po pití kávy môže alkohol pomôcť lepšie zaspávať, káva môže spôsobiť, že sa ľudia cítia menej ospalí, ak pijú alkohol večer predtým. Všetci by si však mali uvedomiť, že pravdepodobne stále spia horšie a je lepšie sa alkoholu aj kofeínu celkovo vyhnúť,“ uviedol autor štúdie Frank Song z Washingtonskej univerzity. Výsledky štúdie zverejnil časopis PLOS One.