15. júl. 2024 o 16:00
jž, TASR, Koktejl

Chorvátsko rieši ďalší nepríjemný problém: Turisti hlásia krádeže priamo na pláži!

placeholder
V Chorvátsku okradli už niekoľko turistov. (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Polícia radí, na čo si dávať pozor.

Zaujímavosti
15. júl. 2024 o 16:00
Chorvátsko rieši ďalší nepríjemný problém: Turisti hlásia krádeže priamo na pláži!

Polícia radí, na čo si dávať pozor.

Počas letných dovoleniek na dovolenkárov číhajú rôzne nástrahy. Či už ide o podvodné ponuky, možné zranenia či dokonca krádeže. Z obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov, z Chorvátska, hlásia už niekoľko okradnutých turistov, píše redakcia TN.cz, ktorá sa odvoláva na tamojšie médium Zadarski list a políciu.

Chorvátska polícia varuje a opísala už niekoľko scenárov krádeží, ktorým by sa dalo predísť, ak by ľudia dodržiavali základné pravidlá. Jedným z okradnutých bol 24-ročný poľský turista v prístavnom a turisticky obľúbenom meste Biograd na Moru v severnej Dalmácii. Na neoznačenom parkovisku pri mestskej pláži neznámy páchateľ vnikol do vozidla, z ktorého ukradol peniaze. Turistovi spôsobil hmotnú škodu vo výške viac ako 100 eur.

Ďalšia krádež sa stala len o deň neskôr v Zadare. Tamojšia polícia vysvetlila, že neznámy páchateľ ukradol kabelku s mobilným telefónom, peniazmi a ďalšími osobnými vecami priamo na pláži. Veci patrili 54-ročnému cudzincovi, ktorý bol v tej dobe v mori.

Nakoľko podobným prípadov stále pribúda, polícia vydala niekoľko rád pre turistov. "Ak prídete na pláž autom, tak zavrite všetky okná, zamknite dvere vozidla a nenechávajte cennosti vo vozidle na viditeľnom mieste," píšu hneď v prvom bode. Odporúčajú brať si na pláž len najnutnejšie veci a len toľko peňazí, koľko práve potrebujete. Osobné doklady a peniaze by turisti nemali nechávať na jednom mieste a pri bankovej karte v žiadnom prípade nemať napísaný PIN kód.

"Neukazujte zbytočne peniaze a iné cennosti ostatným. Kľúče obsahujúce meno a číslo bytu, izieb a vozidiel dajte na skryté miesto. Majte svoje veci na pláži pod dohľadom alebo ich nechajte pod dohľadom niekoho známeho," varuje polícia. Pozor by si turisti mali dávať tiež na otravných ľudí, ktorí im ponúkajú pomoc. "Nie všetci majú dobré úmysly," dodali. V prípade, keď sa stane trestný čin, majú ľudia informovať políciu.

Slovenskí policajti v Chorvátsku

Aj tento rok budú slovenskí policajti vyslaní do Chorvátska v rámci projektu Bezpečná turistická destinácia, kde budú pomáhať slovenským turistom. Pôsobiť budú v dvoch destináciách - Crikvenici a Trogire od 1. júla do 30. augusta. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek na utorkovej tlačovej besede.

Hliadka, ktorá bude slúžiť v Crikvenici, bude mať na starosti severnú oblasť Prímorsko - Goranského pobrežia od Zadaru vyššie. Hliadka, ktorá bude slúžiť v Trogire, bude mať na starosti južné pobrežie, Splitsko - Dalmatínsku oblasť, priblížil Hájek.

Doplnil, že tak ako pominulé roky budú policajti slúžiť na motorových vozidlách, budú ľahko rozpoznateľní, budú vo svojich uniformách a na policajných vozidlách s označením príslušnosti k polícii. Slúžiť budú v zmiešaných hliadkach. V každej hliadke musí byť vždy chorvátsky policajt, ktorý je jej veliteľom a má právomoci a slovenskí policajti poskytujú súčinnosť na základe požiadania.

Policajti budú do Chorvátska vysielaní v dvoch intervaloch. Prví štyria budú slúžiť od 1. do 31. júla a ďalší štyria od 1. do 30. augusta. Policajná hliadka, v Crikvenici, bude nepretržite k dispozícií na telefónnom čísle + +421 908 723 525 a hliadka v Trogire na čísle +421 908 723 526.

Hájek poukázal na to, že medzi najčastejšie prípady, ktoré riešia slovenskí policajti v Chorvátsku, patria stratené doklady. Taktiež riešia drobné krádeže na plážach a dopravné udalosti ako dopravné nehody, prípadne asistujú pri škodových udalostiach.

"Veľmi časté je napríklad nesprávne parkovanie. Takisto asistujú pri veľmi častých prípadoch priestupkov proti občianskemu spolunažívaniu či narušeniu verejného poriadku, kde úraduje najmä alkohol," zhrnul s tým, že slovenskí policajti pomáhajú aj s tlmočením, napríklad pri zadržaní alebo pri dopravných nehodách.

Projekt Bezpečná turistická destinácia spustila chorvátska polícia v roku 2006 s cieľom pomôcť zahraničným turistom. V projekte participujú policajti z 19 krajín, slovenskí pôsobia v Chorvátsku počas leta nepretržite od roku 2008.