Len pred pár dňami internet pobavila správa, že medzi Marianom Kočnerom (60) a niekdajším bossom slovenského podsvetia Mikulášom Černákom (56) malo prísť ku konfliktu kvôli palacinkám. Redakcia Plus jeden deň navštívila Černáka v Leopoldove a vyspovedala ho, čo si myslí o novom filme Miki, ktorý je inšpirovaný jeho životom, ale aj o kauze palacinky a taktiež spomenuli možnosť návratu na slobodu.
Z filmu Miki nie je nadšený
Napísaniu scenára predchádzalo preštudovanie všetkých dostupných zdrojov. Dôležité boli aj informácie priamo od Mikuláša Černáka, s ktorým scenárista Miro Šifra podľa vlastných slov pretelefonoval desiatky hodín a Černák pred ním nič neskrýval.
"Film Miki je pre mňa príležitosťou priniesť divákom film o antihrdinovi, hlave organizovaného zločinu deväťdesiatych rokov. Navyše – čo sa vo filmovom svete cení – na základe skutočných udalostí," ozrejmil svoj projekt režisér Jakub Kroner.
Tvorcovia si dali záležať na tom, aby film čo najviac zodpovedal realite. „Sám som bol prekvapený, na akých detailoch dobovej autentickosti si dali záležať, keď sa im podarilo na natáčanie zadovážiť dokonca originály mojich áut, ktoré som v tej dobe vlastnil," vyjadril sa pre redakciu Černák.
Dlho váhal a odmietal ponuky od produkčných spoločností. "Napokon po porade s mojimi právnikmi sme sa zhodli, že keď to bude podľa skutočných udalostí a budú vychádzať zo súdnych spisov, bude to lepšie, ako keď to urobia aj tak a „o mne bezo mňa”," dodal niekdajší boss.
Z filmu však nie je nadšený, nakoľko ide o časť jeho životného príbehu, ktorý by najradšej zo svojej minulosti vymazal. Rozprávanie o tejto dobe v ňom vyvoláva negatívne emócie a keby mohol svoj život začať nanovo, určite by nevstúpil do štruktúr organizovaného zločinu, kde to všetko začalo. "Je nepríjemné hovoriť o tom, s čím nie ste stotožnený a za čo sa hanbíte," opisoval Mikuláš, keď sa mu opätovne vynárali spomienky na minulosť.
Kauza palacinky
V leopoldovskej väznici koncom novembra došlo k bizarnému konfliktu medzi Marianom Kočnerom a Mikulášom Černákom. Dôvodom mala byť kvalita palaciniek v jedálni. Celú situáciu pre redakciu ozrejmil samotný Černák.
Väzni odsúdení na doživotie sú v base s maximálnym stupňom stráženia, uväznení sú v zväčša sami v osobitnej uzamknutej cele a dostať sa odtiaľ von majú nárok iba na hodinu denne oddelene od ostatných odsúdených. Mikuláš bol však pred niekoľkými mesiacmi zaradený do projektu Šanca na návrat, ktorého cieľom je po návrate z výkonu trestu znížiť riziká sociálneho vylúčenia väzňov a zvýšiť ich šancu nájsť si prácu.
Práca mu, podľa jeho slov, pomáha menej vnímať ťažké prostredie väzenia, oslobodila ho od stereotypu štyroch stien v jednej malej cele a dni mu utekajú rýchlejšie. Ráno vstáva o pol štvrtej a vydáva stravu. Z kuchyne mu ráno dovezú jedlo, ktoré rozdelí, pretože niektorí väzni majú diéty.
Medzi väzňami, ktorých má Černák na starosti, je aj bývalý podnikateľ Marian Kočner. Ako však v skutočnosti vyzerala celá potyčka vedia len oni dvaja. "Ja nepracujem v kuchyni, nevarím. Preto sa k tejto veci ani nebudem vyjadrovať,” okomentoval kauzu bývalý banskobystrický boss.
Podmienečné prepustenie
Černák bol od roku 1997 do roku 2006 vo výkone trestu vo výške osem a pol roka za vydieranie. Od roku 2007 už bol odsúdený na doživotie. V zmysle Trestného zákona môže byť osoba odsúdená na doživotie podmienečne prepustená najskôr po 25 rokoch výkonu tohto trestu.
Jeho žiadosť však musí schváliť príslušný súd. O podmienečné prepustenie mohol požiadať už v apríli 2023, zatiaľ tak neurobil. Na otázku, prečo sa tak ešte nestalo, mal jasnú odpoveď. "Keď si budem s mojimi právnikmi istý, že sú na to splnené všetky zákonné podmienky," dodal Černák na záver.