Raper a hudobník Montero Lamar Hill (26), ktorý je známejší pod umeleckým menom Lil Nas X, v nedávnom príspevku oznámil, že sa u neho objavila zákerná choroba. Ukázalo sa, že trpí čiastočnou paralýzou tváre, kvôli ktorej nemôže žmurknúť pravým okom. Ako informoval portál The Sun, odborníci odhalili niekoľko príčin, ktoré môžu spôsobovať tento zákerný stav.
Lil Nas X v nedávnom videu na Instagrame odhalil, že skončil v nemocnici. Raper oznámil, že stratil kontrolu nad pravou stranou svojej tváre. "Mimochodom, práve teraz sa naplno usmievam. Neviem sa ani poriadne zasmiať," uviedol, no neskôr v ďalšom príspevku ubezpečil fanúšikov, že je v poriadku.
Hoci hudobník nezverejnil príčinu svojho stavu, fanúšikovia sa domnievajú, že by mohlo ísť o príznak neurologických porúch, ako napríklad Bellova obrna. Odborníci preto odhalili niekoľko ochorení, ktoré môžu spôsobovať ochrnutie tváre.
Bellova obrna
Bellova obrna sa charakterizuje ako dočasná slabosť alebo ochrnutie tváre, ktoré zvyčajne postihuje jednu stranu. Odborník Abbas Kanani uviedol, že kľúčovými príznakmi tohto stavu sú pokles na jednej strane tváre alebo neschopnosť pohybovať s ňou. "Ochrnutie sa môže vyskytnúť na oku alebo v kútiku úst. Osoba môže tiež stratiť chuťový vnem, môže slintať alebo mať suché ústa či oči. Súvisí to so zápalom alebo opuchom tvárového nervu, ktorý pravdepodobne vyvoláva vírusová infekcia," poznamenal.
Bellova obrna sa nepovažuje za vážne ochorenie a väčšina ľudí sa z nej po čase úplne zotaví. Príznaky však môžu naznačovať vážnejšie ochorenia, ako je napríklad mozgová príhoda, preto je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc, aby sa tieto možnosti vylúčili. "Stav sa zvyčajne zlepší do šiestich mesiacov po liečbe. Hoci sa môže vrátiť aj po rokoch, je to neuveriteľne zriedkavé," vysvetlil Kanani.
Trauma
Poranenia v oblasti hlavy môžu tiež viesť k ochrnutiu. Odborníci upozorňujú, že medzi príčiny často patria zlomeniny lebky, najmä spánkovej kosti, ktoré môžu poškodiť tvárový nerv.
Mŕtvica
Cievna mozgová príhoda tiež môže poškodiť oblasť mozgu zodpovednú za ovládanie tvárových svalov, čo môže viesť k ochrnutiu. Ide o život ohrozujúci stav, ktorý nastáva, keď sa preruší prívod krvi do niektorej časti mozgu, čo spôsobí poškodenie alebo odumretie mozgových buniek. Rizikovými faktormi sú najmä vysoký krvný tlak, cukrovka a problémy so srdcom.
Nádory
Nádory v oblasti hlavy, krku alebo mozgu môžu spôsobiť stlačenie tvárového nervu a viesť k ochrnutiu. Medzi najčastejšie formy patria schwannomy, neurinómy akustiku, nádory príušných žliaz a zhubné nádory v oblasti hlavy a krku.
Infekcie
Ochrnutie tváre môžu spôsobiť aj niektoré infekcie. Jednou z nich je lymská borelióza, ktorá sa na človeka prenáša uhryznutím infikovaným kliešťom. Medzi ďalšie príznaky patrí horúčka, únava a charakteristická kožná vyrážka nazývaná erythema migrans. Toto ochorenie je liečiteľné antibiotikami, najmä ak je diagnostikované včas.
Ďalším stavom, ktorý môže spôsobiť ochrnutie tváre, je Ramsay-Huntov syndróm. Ide o neurologické ochorenie zapríčinené reaktiváciou vírusu varicella-zoster (VZV), ktorý spôsobuje ovčie kiahne a pásový opar. Táto reaktivácia vedie k zápalu tvárového nervu, ktorý má za následok ochrnutie tváre, bolesť ucha a bolestivú vyrážku na uchu alebo v ústach. Ochorenie sa v roku 2022 objavilo aj u speváka Justina Biebera, ktorý kvôli nemu musel na určitý čas odložiť svoje turné.
Posledným stavom je meningitída, známa aj ako zápal mozgových blán. Táto choroba sa môže objaviť z rôznych príčin, vrátane infekcií, liekov alebo chemických látok. Ak sa včas nelieči, môže viesť k závažným komplikáciám vrátane poškodenia mozgu, nervov a dokonca k smrti.
Neurologické ochorenia
Ochrnutie tváre môžu v určitých prípadoch spôsobiť aj ochorenia ako skleróza multiplex (SM) a Guillainov-Barrého syndróm (GBS). Prvé z nich odborníci označujú za chronické autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém vrátane mozgu a miechy.
SM sa vyznačuje tým, že imunitný systém začne mylne napádať myelínovú pošvu, ochranný obal okolo nervových vlákien, čo spôsobuje zápal a poškodenie. To naruší signály vysielané medzi mozgom a zvyškom tela, čo vedie k širokej škále príznakov vrátane ochrnutia tváre. V súčasnosti neexistuje liek na toto ochorenie. K dispozícii sú však procedúry, ktoré môžu spomaliť progresiu ochorenia a zlepšiť kvalitu života.
Guillainov-Barrého syndróm je zase zriedkavé neurologické ochorenie, pri ktorom imunitný systém mylne napáda periférne nervy, čo spôsobuje svalovú slabosť a niekedy aj ochrnutie. Často vzniká po vírusovej alebo bakteriálnej infekcii, pričom si vyžaduje hospitalizáciu a liečbu. Aj GBS môže spôsobiť ochrnutie tváre, ktoré sa často objavuje na oboch stranách tváre.