04. júl. 2025 o 14:31
TASR, Koktejl

Zakázané zbrane na Ukrajine?! Podľa tajných služieb ich používa Rusko: Strašné, čo môžu spôsobiť

placeholder
Zo správy tajných služieb vyplýva, že dusivý plyn Rusko zhadzuje z dronov s cieľom vyhnať vojakov zo zákopov a následne ich postrieľať. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Počas prvej svetovej vojny sa označoval aj ako „zelený kríž“.

Zahraničné správy
04. júl. 2025 o 14:31
Zakázané zbrane na Ukrajine?! Podľa tajných služieb ich používa Rusko: Strašné, čo môžu spôsobiť

Počas prvej svetovej vojny sa označoval aj ako „zelený kríž“.

Rusko pri útokoch na Ukrajine využíva väčšie množstvo zakázaných chemických zbraní, vyplýva zo zistení nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND) i dvoch holandských spravodajských agentúr. TASR informuje podľa piatkovej správy agentúry DPA a Reuters.

„Využitie slzotvorného plynu a chlórpikrínu ruskými jednotkami sa aktuálne stalo bežnou a rozšírenou praxou," uvádza sa v spoločnej, v piatok zverejnenej správe BND, holandskej Vojenskej spravodajskej a bezpečnostnej služby (MIVD) a holandskej Všeobecnej spravodajskej a bezpečnostnej služby (AIVD).

Chlórpikrín, dusivá látka, ktorá má vlastnosti podobné slzotvornému plynu, je tiež známy ako trichlórnitrometán a jeho použitie je zakázané Dohovorom o chemických zbraniach (CWC). Počas prvej svetovej vojny sa označoval aj ako „zelený kríž“, pretože týmto spôsobom boli vtedy označované náboje naplnené takýmito látkami, spresňuje DPA. Používali ho vtedy nemecké jednotky.

Chlórpikrín môže byť vo vysokých koncentráciách v uzavretých priestoroch smrteľný, uvádza sa v správe. Spravodajské služby zdôraznili, že používanie chlórpikrínu predstavuje vážne porušenie CWC, ktorá zakazuje jeho používanie za každých okolností. Môže spôsobiť vážne podráždenie pokožky, očí a dýchacích ciest. Po požití môže spôsobiť popáleniny v ústach a žalúdku, nevoľnosť a vracanie, ako aj ťažkosti s dýchaním alebo dýchavičnosť.

Holandské vojenské a všeobecné spravodajské služby v spolupráci so zahraničnými partnermi tvrdia, že našli konkrétne dôkazy o zintenzívnení ruskej výroby chemických zbraní. Holandský minister obrany Ruben Brekelmans v tejto súvislosti vyzval na prísnejšie sankcie voči Moskve, píše Reuters. Zo správy tajných služieb vyplýva, že dusivý plyn Rusko zhadzuje z dronov s cieľom vyhnať vojakov zo zákopov a následne ich postrieľať.

Šéf holandskej vojenskej rozviedky Peter Reesink uviedol, že závery správy vychádzajú z „našich vlastných nezávislých spravodajských informácií, takže sme ich sami pozorovali na základe vlastného vyšetrovania“. Agentúra Reuters nebola schopná nezávisle overiť použitie zakázaných chemických látok ktoroukoľvek zo strán vo vojne na Ukrajine.

Spojené štáty však prvýkrát obvinili Rusko z používania chlórpikrínu v máji minulého roka. Ruské ministerstvo obrany teraz nereagovalo na žiadosť o vyjadrenie. Predtým však poprelo použitie nelegálnej munície a, naopak, obvinilo z neho Ukrajinu. Kyjev tieto obvinenia opakovane popiera.

Najmenej tri úmrtia na Ukrajine súvisia s použitím chemických zbraní, uviedol Brekelmans, zatiaľ čo viac než 2500 ľudí zranených na bojisku nahlásilo ukrajinským zdravotníckym orgánom príznaky súvisiace s chemickými zbraňami. Zvýšené používanie chemických zbraní Ruskom predstavuje hrozbu nielen pre Ukrajinu, ale aj pre ďalšie krajiny, dodal Brekelmans. Reesink hovoril o „tisícoch prípadov“ použitia chemických zbraní Ruskom a zároveň citoval ukrajinský údaj s 9000 takýmito prípadmi, píše Reuters.

Dohovor o chemických zbraniach (CWC) bol prvýkrát podpísaný v Paríži v roku 1993. Podľa Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) podpísali túto dohodu Rusko aj Ukrajina a nadobudla platnosť v roku 1997.