22. jún. 2024 o 11:25
TASR, Koktejl

Činnosť slovenských ambasád v zahraničí je limitovaná: Pomôžu vám v TÝCHTO prípadoch

placeholder
Občania SR sa v prípade potreby v zahraničí môžu obrátiť na zastupiteľské úrady. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Viete, kedy sa môžete obrátiť na zastupiteľský úrad so žiadosťou o pomoc?

Domáce správy
22. jún. 2024 o 11:25
Činnosť slovenských ambasád v zahraničí je limitovaná: Pomôžu vám v TÝCHTO prípadoch

Viete, kedy sa môžete obrátiť na zastupiteľský úrad so žiadosťou o pomoc?

Občania SR sa v prípade potreby v zahraničí môžu obrátiť na zastupiteľské úrady. Možnosti veľvyslancov a konzulov sú však limitované zákonmi a inými predpismi. Upozornil na to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD).

"Ak by sa občan dostal do nejakých problémov v zahraničí, môže sa obrátiť na náš zastupiteľský úrad, avšak naše možnosti veľvyslancov a konzulov sú limitované zákonmi a inými predpismi. Takže možnosti konzula nie sú bezmedzné," ozrejmil.

Generálny riaditeľ Sekcie konzulárnej a medzinárodnoprávnej Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Igor Pokojný priblížil, že zastupiteľské úrady vedia občanom vystaviť náhradný cestovný doklad v prípade jeho straty či krádeže, môžu tiež pomôcť pri kontaktovaní blízkych, odporučiť ako postupovať pri krádeži, pokute či nehode, alebo poradiť kontakt na miestnych advokátov či tlmočníkov.

Naopak, úrad nemôže zasahovať do činnosti orgánov činných v trestnom konaní, zaobstarať občanom SR ubytovanie či prácu, ani platiť za nich účty za liečenie, ubytovanie, cestu, pokuty či právnu pomoc. "Takisto, ak vás okradnú a nemáte hotovosť, veľvyslanectvo vám nedá peniaze, ale môže zabezpečiť kontakt s príbuznými," doplnil Pokojný.

V minulom roku podľa Blanára poskytli konzulárne úrady takmer štvrť milióna dožiadaní, ktoré museli zadministrovať. "Konzuli vykonali vyše 44 osvedčení v zahraničí, vybavili takmer 30 000 žiadostí o doklady, prijali vyše 24 žiadostí o víza," priblížil. Dodal, že tiež museli riešiť 1313 prípadov trestnej činnosti občanov SR v zahraničí či viac ako 1000 prípadov úmrtí občanov SR v zahraničí.