14. okt. 2024 o 20:00
Miloš Audi, Koktejl

Odborníci varujú: 7 menej známych príznakov smrteľného ochorenia srdca! Objavujú sa v noci

placeholder
7 menej známych príznakov smrteľného ochorenia srdca! (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Na čo by ste si mali dávať pozor?

Zdravie
14. okt. 2024 o 20:00
Odborníci varujú: 7 menej známych príznakov smrteľného ochorenia srdca! Objavujú sa v noci

Na čo by ste si mali dávať pozor?

Experti varovali pred málo známymi príznakmi vážneho stavu, ktoré sú viditeľné len v noci. Reč je o koronárnom ochorení srdca (KVO), ktoré je každoročne zodpovedné za desaťtisíce úmrtí a je najčastejšou príčinou srdcových infarktov. Ako informoval portál LADBible, odborníci preto odhalili sedem nočných príznakov, ktoré môžu naznačovať, že trpíte touto závažnou chorobou.

Podľa Britskej nadácie srdca (British Heart Foundation, BHF) sú srdcové choroby každoročne zodpovedné za viac ako 170-tisíc úmrtí, čo v tejto krajine predstavuje jedno úmrtie každé tri minúty. Odborníci tiež tvrdia, že koronárne ochorenie srdca je najväčším zabijakom mužov aj žien po celom svete. Preto sa podľa nich oplatí poznať týchto sedem menej známych príznakov, ktoré sa pri tejto chorobe zvyčajne objavujú večer.

Spánkové apnoe

Spánkové apnoe je bežná porucha spánku, ktorá je charakterizovaná opakovaným prerušovaním dýchania počas tohto cyklu. Odborníci tvrdia, že tento stav môže spôsobovať vážne zdravotné dôsledky, ak nie je liečený. Podľa nich môže viesť k ochoreniam srdca, vysokému krvnému tlaku a cukrovke 2. typu.

  • prerušované dýchanie
  • vydávanie zvukov, ktoré sú podobné lapaniu po dychu, chrčaniu alebo duseniu
  • časté prebúdzanie
  • hlasné chrápanie
  • pocit únavy počas dňa
  • neschopnosť sústrediť sa
  • výkyvy nálad
  • bolesť hlavy po prebudení
Spánkové apnoe môže byť nebezpečné, ak sa nelieči.
Spánkové apnoe môže byť nebezpečné, ak sa nelieči.
Zdroj: iStock

Nočné potenie

Hoci je potenie počas noci v teplejších mesiacoch úplne normálne, v určitých prípadoch by ste si na neho mali dávať pozor. Odborníci tvrdia, že sa líši od bežného potenia. Deje sa totiž aj napriek tomu, že vaše miesto, kde spíte, je chladné. Podľa NHS môžu tento stav pociťovať dospelí aj deti. Aké môžu byť príčiny?

  • príznaky menopauzy
  • úzkosť
  • užívanie antidepresív, steroidov alebo liekov proti bolesti
  • nízka hladina cukru v krvi
  • užívanie alkoholu alebo drog
  • hyperhidróza (neškodný stav, pri ktorom sa nadmerne potíte)

Časté močenie

Mnohým z nás sa stáva, že sa musíme zobudiť počas noci, aby sme išli na toaletu. Spoločnosť Orlando Health so sídlom v USA však varovala, že srdcové ochorenia sťažujú proces zbavovania sa tekutín. "Ležanie zlepšuje funkciu obličiek, vďaka čomu telo lepšie vylúči vodu, ktorá sa nahromadila počas dňa. Keď si ľahnete do postele, zvýši sa produkcia moču a zrazu sa váš mechúr naplní, aj keď ste pred spaním nepili veľa tekutín," tvrdia odborníci.

Nočné potenie nemusí byť nebezpečné.
Nočné potenie nemusí byť nebezpečné.
Zdroj: iStock

Bolesť na hrudníku

Bolesť na hrudníku zvyčajne nie je príznakom ničoho vážneho, ale odborníci varujú, že v týchto prípadoch treba volať na núdzovú linku:

  • dostanete náhlu bolesť v hrudníku, ktorá neustupuje (táto bolesť sa prejavuje ako tlak v hrudníku, pálenie alebo tráviace ťažkosti)
  • máte bolesť, ktorá sa šíri do rúk, krku, čeľuste, žalúdka alebo chrbta
  • máte bolesť na hrudníku a cítite zle, máte závraty alebo ste zadýchaný

Typ bolesti na hrudníku, ktorý sa objavuje pri srdcovom infarkte, má skôr podobu náhleho a ostrého pichania.

Dýchavičnosť

Hoci dýchavičnosť sama o sebe nemusí byť dôvodom na obavy, niekedy môže byť vážna. NHS uvádza, že tento stav sa môže vyskytnúť nielen pri nejakej činnosti, ale aj v pokoji. "Môže to byť horšie, keď ležíte či spíte. Vtedy sa totiž začnete budiť na to, že sa potrebujete nadýchnuť," dodala služba.

Na príznaky bolesti na hrudníku by ste si mali dávať pozor.
Na príznaky bolesti na hrudníku by ste si mali dávať pozor.
Zdroj: iStock

Zvýšený pulz

Zvýšený pulz je podľa odborníkov znepokojujúci len vtedy, ak trpíte supraventrikulárnou tachykardiou. Tento stav v podstate spôsobuje, že vaše srdce bije abnormálne rýchlo. Upozorňujú na to, že tepová frekvencia nad 100 úderov za minútu v pokoji môže viesť k mnohým zdravotným problémom.

Syndróm nepokojných nôh

NHS označuje syndróm nepokojných nôh ako bežný stav nervového systému, ktorý zapríčiňuje neochvejné nutkanie hýbať dolnými končatinami. "Závažné prípady môžu narušiť vás spánok a dokonca vyvolať nespavosť, úzkosť a depresiu," poznamenala služba.