15. sep. 2024 o 11:55
TASR, Koktejl

Na hraniciach Nemecka platia kontroly: Opatrenia nelegálnej migrácie si vyslúžili kritku

placeholder
Nemecko pristúpilo na dočasné opatrenia v boji proti nelegálnej migrácii (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Na všetkých pozemných hraniciach Nemecka budú platiť dočasné kontroly.

Zahraničné správy
15. sep. 2024 o 11:55
Na hraniciach Nemecka platia kontroly: Opatrenia nelegálnej migrácie si vyslúžili kritku

Na všetkých pozemných hraniciach Nemecka budú platiť dočasné kontroly.

Od pondelka (16. 9.) budú na všetkých pozemných hraniciach Nemecka platiť dočasné kontroly na ochranu vnútornej bezpečnosti a zníženie nelegálnej migrácie. Opatrenia majú trvať šesť mesiacov. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR o tom informovalo na webe.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová začiatkom uplynulého týždňa nariadila obnovenie dočasných pasových kontrol na všetkých pozemných hraniciach Nemecka. "Spolkové ministerstvo vnútra oznámilo, že okrem dočasných kontrol na pozemných hraniciach s Rakúskom, Švajčiarskom, Českou republikou a Poľskom zriadi na obdobie šiestich mesiacov dočasné kontroly aj na pozemných hraniciach s Francúzskom, Luxemburskom, Holandskom, Belgickom a Dánskom," uviedol rezort.

Slovenským občanom zároveň odporúča, aby v prípade cestovania do zahraničia využili službu dobrovoľnej registrácie na webovej stránke ministerstva alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

Hraničné kontroly nezabránia nelegálnej migrácii, tvrdí nemecký výskumník

Plán nemeckej vlády na rozšírenie hraničných kontrol pravdepodobne nepovedie k výraznému zníženiu počtu žiadateľov o azyl, uviedol v sobotu výskumník v oblasti migrácie. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA. "Každý, kto očakáva, že kontroly na hraniciach povedú k zníženiu nelegálnej migrácie, má nesplniteľné očakávania," povedal výskumník Gerald Knaus v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk (DLF).

Nemecko je členom schengenského priestoru, ktorý umožňuje približne 420 miliónom ľudí v 29 európskych krajinách voľne cestovať bez hraničných kontrol. Kontroly však už prebiehajú na niektorých z deviatich nemeckých hraníc vrátane hraníc s Poľskom a od pondelka sa rozšíria aj na Luxembursko, Belgicko, Holandsko a Dánsko. Knaus uviedol, že mnohé krajiny EÚ vrátane Francúzska a Rakúska majú už roky hraničné kontroly, ale "počet žiadostí o azyl sa tým vôbec neznížil".

Knaus tiež tvrdí, že hraničné kontroly nie sú prostriedkom na prevenciu islamistického terorizmu, pretože mnohí z páchateľov sa zradikalizovali až v Nemecku. Zastaviť nelegálnu migráciu by bolo možné len radikálnymi opatreniami, ako je úplné ukončenie voľného pohybu osôb a tovaru medzi členskými štátmi schengenského priestoru, povedal Knaus.

"Ak ide skutočne o zastavenie nelegálnej migrácie na nemeckých hraniciach, to sa dá natrvalo dosiahnuť len zrušením Schengenu. Na to by ste však potrebovali aj ploty na zelených hraniciach," uzavrel.

Exšéf Európskej komisie Juncker kritizuje Nemecko za kontroly na hraniciach

Bývalý predseda Európskej únie Jean-Claude Juncker kritizuje Nemecko za plánované zavedenie kontrol na hraniciach s okolitými štátmi v snahe obmedziť migráciu a nelegálne vstupy. Pre agentúru DPA vo svojom rodnom Luxembursku povedal, že kontroly "spôsobujú nepohodlie cestujúcim", píše TASR.

Juncker tvrdí, že mobilné kontroly vykonávané mimo hraníc by boli menej rušivé, najmä pre viac ako 50.000 nemeckých cestujúcich, ktorí denne prechádzajú do Luxemburska. Hoci uznal, že dočasné kontroly sú potrebné počas veľkých podujatí, ako boli Majstrovstvá Európy vo futbale v Nemecku, zároveň spochybnil potrebu dlhodobých kontrol v reakcii na migráciu a nelegálne vstupy.

Nemecko k rozšíreniu hraničných kontrol pristúpilo po augustovom útoku nožom v meste Solingen. Útočník tam zabil tri osoby a ďalších osem zranil. Hlavným podozrivým je 26-ročný Sýrčan, ktorý sa vyhýbal príkazu na deportáciu z Nemecka do Bulharska, kde prvýkrát vstúpil na územie EÚ.

Juncker, ktorý viedol eurokomisiu v rokoch 2014-2019, v tejto súvislosti tiež vyjadril obavu, že konanie Nemecka by mohlo narušiť základný princíp fungovania schengenského priestoru, ktorým sú práve otvorené hranice.