Turecko patrí stále medzi jednu z najobľúbenejších destinácií Slovákov. Ako je to možné? Odpoveď je jednoduchá – nádherné pláže, bohatá história a, samozrejme, nezabudnuteľná turecká kuchyňa. Od lahodného kebabu až po sladkú baklavu, turecké jedlá si získavajú srdcia (a žalúdky) slovenských turistov. Naša čitateľka Patrícia sa rozhodla vycestovať do zahraničia hneď začiatkom leta a skorú dovolenku si nemôže vynachváliť.
Tamojšia kuchyňa ju ohúrila. Teploty atakujú vyše 30 stupňov Celzia a preto sa rozhodla pre osviežujúcu ovocnú misu. "Hotel na pláži v Cesme, ovocný tanier so sezónnym ovocím, 2x limonáda, turecká káva. 480 lir, cca 13,71 eur," napísala nám. Turecká káva je neodmysliteľnou súčasťou tureckej pohostinnosti, a pre mnohých Slovákov sa stáva symbolom príjemných chvíľ strávených v tejto exotickej krajine.
Turizmus v Turecku
Príjmy Turecka z cestovného ruchu vzrástli v roku 2022 na rekordných viac než 46 miliárd USD. Napriek tomu sa jeho obchodný schodok zvýšil takmer o 140 % na vyše 109 miliárd USD. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Príjmy Turecka z cestovného ruchu vzrástli za rok 2022 o 53 % na 46,3 miliardy USD (42,47 miliardy eur), uviedol turecký štatistický úrad. To znamená nový rekord, pričom ten predchádzajúci z predpandemického roka 2019 bol prekonaný o takmer 12 miliárd USD.
Vlastné údaje zároveň zverejnilo ministerstvo turizmu. Ako informovalo, Turecko v roku 2022 navštívilo 44,6 milióna zahraničných turistov. V tomto ukazovateli tak krajina mierne zaostala za rekordom z roku 2019, keď počet zahraničných turistov dosiahol 45,1 milióna.
Oproti roku 2021 to však znamená výrazné zvýšenie počtu zahraničných návštevníkov, ktorých do Turecka prišlo v roku 2021 menej než 25 miliónov. Veľkou mierou podporili v roku 2022 cestovný ruch Rusi, ktorí po uvalení sankcií zo strany západných štátov za vojnu na Ukrajine smerovali v masách do tureckých letovísk. Rusi boli vlani po Nemcoch aj druhými najčastejšími zahraničnými návštevníkmi. Navyše, odhaduje sa, že státisíce Rusov sa vlani presunuli do Turecka, ktoré v súčasnosti považujú za bezpečný prístav pre investície do nehnuteľností a iných aktív.
Napriek rekordným príjmom z cestovného ruchu, ktorý patrí ku kľúčovým sektorom hospodárstva, Turecko vykázalo za rok 2022 obchodný deficit na úrovni 109,54 miliardy USD. Oproti roku 2021 to znamená rast o 137 %. Dôvodom bolo prudké zvýšenie dovozu energií, ktorých ceny najmä v 1. polroku prudko vzrástli, ako aj menová politika, ktorá spôsobila pokles kurzu tureckej líry. Turecko je vysoko závislé od dovozu energií, pričom v tejto oblasti zvýšilo vlani dovoz o vyše 90 % na 96,55 miliardy USD.
(1 EUR = 1,0903 USD)