Česi sa rovnako ako Slováci už týždne rozhorčujú nad cenami masla. Podľa údajov Českého štatistického úradu sa jeho hodnota v novembri vyšplhala na 242,3 korún českých (9,68 eur) za kilogram, no v Poľsku nie je o nič výhodnejšie.
„V poslednej dobe sa stretávame so zníženou produkciou mlieka, čo sa premieta do rekordných cien mliečnych výrobkov na európskej burze. Nižšia ponuka na trhu je silným impulzom pre zvyšovanie cien masla, ktoré v súčasnosti pozorujeme,“ vysvetlil poľský analytik Dr. Krzysztof Łuczak pre Polsatnews.
Aj keď rozdiel teda nie je až taký viditeľný, veľa ľudí sa rozhodlo nakupovať práve u susedov už len z princípu. „Radšej nakúpim v Poľsku, než aby som podporoval cudzie reťazce pôsobiace v Česku,“ napísal jeden z užívateľov vo facebookovej skupine Poľsko - nákupy, tipy a odporúčania. „Prečo podporovať zlodejov?“ zvolil silné slová ďalší.
Výhodný nákup v Poľsku
V okolitých krajinách sa Slovákom oplatí nakupovať predovšetkým potraviny. Tie sú v priemere lacnejšie už aj v Rakúsku o približne 2 %. Uviedol to v analýze analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Najvýhodnejšie ich podľa neho nakúpia Slováci v Poľsku, kde sú v priemere ich ceny nižšie až o takmer štvrtinu. V priemere o 4 až 7 % sú však potraviny lacnejšie aj v Česku a Maďarsku. Z okolitých krajín je drahšie ako na Slovensku len pečivo (5 %), mäso (34 %) a ryby (10 %) v Rakúsku, porovnateľnú cenovku majú mlieko, syry a vajcia v Maďarsku (o 0,2 % drahšie).
Zdôraznil, že výrazne lacnejšie ako na Slovensku sú v okolitých krajinách predovšetkým oleje a tuky vrátane masla (o 30 až 40 %). Slovensko má dokonca aktuálne spomedzi všetkých krajín EÚ najvyššie priemerné ceny v tejto potravinovej kategórii.
Väčšina potravín je z okolitých krajín najlacnejšia v Poľsku. „Výnimkou sú len ryby, ktoré sú často súčasťou našich štedrovečerných stolov. Tie sú najlacnejšie v Maďarsku (o 17 % oproti Slovensku) a v Česku (o 16 %),“ spresnil.
Poznamenal, že ceny potravín (vrátane nealkoholických nápojov) sú už na Slovensku o viac ako 8 % vyššie ako v priemere v krajinách EÚ a patria k tým drahším v EÚ. „Vyššie ceny potravín ako na Slovensku nájdeme už len v šiestich krajinách EÚ, s výnimkou Estónska výlučne z regiónu západnej Európy. Podobne, ako v prípade Slovenska, ide skôr o menšie krajiny - Malta, Luxembursko, Estónsko, Cyprus, či Slovensku počtom obyvateľov podobné Dánsko a Írsko. Podobnú priemernú úroveň cien potravín ako na Slovensku nájdeme aj v Lotyšsku, Fínsku a Grécku,“ doplnil.
Najviac si Slováci za potraviny podľa analytika priplatia na Malte a v Luxembursku (o 9 až 10 %). „Ešte drahšie potraviny však nájdeme v európskych krajinách mimo EÚ - vo Švajčiarsku sú až o takmer polovicu drahšie ako na Slovensku, na Islande o 32 % a v Nórsku o 19 %,“ podčiarkol.
„Naopak, najlacnejšie potraviny v Európe nájdeme v Macedónsku a Turecku, z krajín EÚ v Rumunsku (o 36 % nižšie ako na Slovensku), ale aj v susednom Poľsku (o 24 %). Aj pri tovaroch platí, že najvyššie cenovky nájdeme v krajinách EFTA (Nórsko, Švajčiarsko a Island), a to o 21 až 48 % vyššie ako na Slovensku. Z krajín EÚ v Dánsku, Írsku a Fínsku (o 22 až 26 %), teda v krajinách počtom obyvateľov podobnej veľkosti ako Slovensko,“ dodal analytik UniCredit Bank.