Úspešná herečka Zuzana Vačková (56) prerazila aj medzi slovenskými influencermi a posledné tri roky sa umiestnila v top desiatke. Na sociálnych sieťach sa venuje okrem rôznych spoluprác aj svojej práci, tvorbe vtipných videí a ukazuje tiež čriepky zo súkromia. Najnovšie sa rozhodla apelovať na Slovákov v otázke zdravia.
Vačková ide fanúšikom príkladom a absolvovala kolonoskopiu. Z vyšetrenia majú mnohé ženy ale aj muži strach, čo chcela herečka zmeniť. "Tak už mám po tom a musím povedať, že to vôbec nebolo také hrozné," ubezpečila sledovateľov. "Ak sa bojíte kolonoskopického vyšetrenia, tak nemáte sa čoho," dodala s tým, že zdravotná sestra aj doktor boli veľmi empatickí a mali pochopenie aj pre strach, aj pre to, čo sa môže diať.
"A čo sa týka nejakej bolesti alebo niečoho takého, tak všetko sa dá úplne v kľude vydržať. Žiadny problém. Možno cítite trochu nejaký tlak, alebo tak. Ale dá sa to. Starajte sa o seba. Preventívne prehliadky sú dôležité. Aj takéto nepríjemné. Teraz mám na 10 rokov pokoj. A ak by tam náhodou niečo bolo, tak to vieme podchytiť hneď na začiatku," vyzdvihla Vačková.
Na Slovensku je pritom kolorektálny karcinóm (rakovina hrubého čreva a konečníka) najčastejším nádorovým ochorením. Upozornila na to pacientska organizácia Liga proti rakovine (LPR). "Vysoký podiel neskoro diagnostikovaných prípadov je často spôsobený tým, že ľudia nevenujú dostatočnú pozornosť preventívnym vyšetreniam," poznamenala riaditeľka LPR Eva Kováčová.
Pripomenula, že jednou z foriem diagnostiky je test na skryté krvácanie do stolice (TOKS), ktorý je súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára každé dva roky. Ako uviedla LPR, test sa vykonáva podľa priloženého návodu v pohodlí domova, je absolútne bezbolestný.
Organizácia priblížila, že ďalšou možnosťou je primárna skríningová kolonoskopia, ktorá dokáže identifikovať a odstrániť prednádorové polypy ešte pred ich premenou na zhubný nádor. Cieľovou skupinou oboch skríningových metód sú osoby vo veku 50 až 75 rokov.
LPR ozrejmila, že v roku 2023 využilo skríningový test viac ako 430 000 ľudí, pričom 8,59 percenta malo pozitívny výsledok. Skríningová kolonoskopia bola vykonaná u takmer 14 000 osôb. "Každý zachytený prípad v skorom štádiu zvyšuje šance na úspešnú liečbu a návrat k plnohodnotnému životu," zdôraznila Kováčová.
Liga podotkla, že každoročne je v Európe diagnostikovaných viac ako pol milióna prípadov rakoviny hrubého čreva. Ozrejmili, že takmer polovica prípadov je odhalená až v pokročilých štádiách, keď je liečba náročnejšia a šance na vyliečenie nižšie.