19. jún. 2024 o 12:00
jž, TASR, Koktejl

Čo sa to deje? V Grécku už zmizlo niekoľko turistov: Niektorých našli mŕtvych, po ďalších pátrajú!

placeholder
V Grécku miznú turisti. (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Niektorých už našli mŕtvych.

Zahraničné správy
19. jún. 2024 o 12:00
Čo sa to deje? V Grécku už zmizlo niekoľko turistov: Niektorých našli mŕtvych, po ďalších pátrajú!

Niektorých už našli mŕtvych.

Turisti sa v Grécku strácajú. Tamojší záchranári pátrajú po návštevníkoch, ktorí sa strácajú najmä na ostrovoch, informuje portál TN.cz, ktorý sa odvoláva na grécke médiá. Grécke úrady a záchranné služby, ako aj dobrovoľníci pátrajú po nezvestných návštevníkoch.

Jedno z takýchto pátraní prebieha na ostrove Sikinos v Egejskom mori, kde v piatok zmizli dve staršie ženy z Francúzska. Jedna z nich sa pokúšala kontaktovať hotel, v ktorom bola ubytovaná, ale nedokázala spresniť miesto svojho pobytu, najmä kvôli jazykovej bariére, informoval portál Greek Reporter.

Obe ženy boli ubytované v rôznych hoteloch, ale údajne sa chystali na spoločný výlet. Poslednou stopou, ktorú záchranári majú, je fotografia, ktorú im žena poslala v snahe ukázať, kde sa nachádza. Grécke úrady však odvtedy o nej nemajú žiadne správy.

Záchranári pátrajú aj po 59-ročnom mužovi zo Spojených štátov, ktorý minulý utorok zmizol na ostrove Amorgos. Vydal sa na výlet za priateľom, ale do cieľa už nedorazil. Do pátrania sa zapojili aj brat a partnerka nezvestného muža, ktorí pricestovali do Grécka z Los Angeles.

Pátrania so smutným koncom

Neďaleko gréckeho ostrova Korfu našli v nedeľu telo mŕtveho Američana, informovali grécka televízia ERT a tlačová agentúra ANA. Deň predtým objavili na ostrove Symi telo Holanďana. Ďalší traja turisti sú nezvestní. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Telo nezvestného 55-ročného muža našiel iný turista v mori neďaleko prístavu Mathraki. Muž bol v Grécku na dovolenke a naposledy ho videli živého v utorok. Jeho telo majú previezť do nemocnice na Korfu, kde vykonajú pitvu.

Ide už o tretí prípad úmrtia turistu na gréckych ostrovoch tento mesiac. Minulý týždeň na ostrove Symi zahynul moderátor britskej stanice BBC Michael Mosley a v sobotu záchranné zložky našli telo 74-ročného Holanďana.

Väčšina z turistov sa údajne vydala na túry napriek silným horúčavám. Vo veľkej časti Grécka počas prvého júnového týždňa zaznamenali rekordné teploty, ktoré v niektorých oblastiach dosiahli 43 stupňov Celzia. V dôsledku extrémne vysokých teplôt zatvorili v stredu a vo štvrtok najnavštevovanejšiu atrakciu v Grécku – Akropolu v Aténach. Zatvorené zostali aj školy.

Meteorológovia poznamenali, že v Grécku ide od začiatku meraní o vôbec najskoršiu vlnu horúčav. V krajine za horúčavu považujú situáciu, keď teplota prekročí 38 stupňov Celzia najmenej tri po sebe idúce dni.