12. feb. 2024 o 17:00
lv, Koktejl

Sandra († 78) podstúpila operáciu za pomoci chirurgického robota: Fatálne následky!

placeholder
V súvislosti s chirurgickým robotom bolo zaznamenaných 274 prípadov úmrtia (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Pochybenie prístroja ju malo pripraviť o život.

Zaujímavosti
12. feb. 2024 o 17:00
Sandra († 78) podstúpila operáciu za pomoci chirurgického robota: Fatálne následky!

Pochybenie prístroja ju malo pripraviť o život.

Pacientka zomrela po tom, čo jej chirurgický robot "vypálil dieru do čreva a spôsobil smrteľný vnútorný únik", uvádza sa v žalobe. 78-ročná Sandra Sultzer z Kalifornie zomrela rok po operácii rakoviny hrubého čreva, pri ktorej lekársky tím použil robota so štyrmi ramenami, ktoré riadi chirurg pomocou kamery, joysticku a nožných pedálov, píše The Sun.

V žalobe, ktorú podal Sandrin manžel, sa píše, že pri rezaní telesného tkaniva pacientky robotickými ramenami došlo k úniku elektrickej energie. Podľa žalobcu elektrický prúd vychádzajúci z ramien stroja spálila Sandrine vnútorné orgány bez vedomia chirurgického tímu, pričom to nie je ojedinelý prípad, čo roboty da Vinci spôsobili pacientom nenapraviteľné ujmy. V žalobe sa ďalej uvádza, že spoločnosť, ktorá zariadenie vytvorila, dostala tisíce hlásení o chybách prístroja.

Každé rameno robota je vybavené chirurgickými nástrojmi, ako sú kliešte, skalpely a nožnice, ktoré umožňujú robiť drobné a presné rezy. Ramená sú zabalené do gumových návlekov, ktoré zabraňujú vodivosti elektriny. V žalobe sa však tvrdí, že v návlekoch boli trhliny a v dôsledku tejto chyby robot vypálil Sandre dieru v tenkom čreve, čo spôsobilo uvoľnenie tráviacich enzýmov, žlče a následný septický šok.