Tínedžer (17) musel po zranení podstúpiť rutinnú operáciu kolena. Keď sa však prebudil z umelého spánku, lekári zistili, že hovorí úplne iným jazykom. Ako informoval portál Daily Mail, zaujímavé bolo, že po zákroku už nedokázal hovoriť ani rozumieť svojmu rodnému jazyku, pričom nebol ani schopný rozpoznať svojich rodičov. Čo sa s ním stalo?
Stredoškolák z Holandska bol prijatý do nemocnice na ortopedickú operáciu v narkóze po tom, ako sa zranil pri hraní futbalu v roku 2022. Hoci bol zákrok úspešný, keď sa chlapec prebudil, hovoril po anglicky s americkým prízvukom a trval na tom, že je v Utahu. Podľa lekárskej správy o prípade nemal tínedžer v minulosti žiadne podobné príznaky, ktoré by vysvetľovali to, čo vlastne prežíval.
Zdravotnícky personál nedokázal pacienta niekoľko hodín po operácii prinútiť k tomu, aby hovoril po holandsky, preto požiadali o psychiatrickú konzultáciu. Lekári však nevedeli nájsť odpoveď na to, čo sa s ním stalo.
Asi 18 hodín po prebudení začal tínedžer opäť rozumieť rodnému jazyku, ale naďalej komunikoval výlučne po anglicky. Schopnosť hovoriť týmto jazykom sa mu vrátila až na nasledujúci deň po tom, čo ho navštívili priatelia. Po troch dňoch nakoniec chlapca poslali domov, pričom už nemal vôbec žiadne príznaky.
Spôsobil to mimoriadne zriedkavý stav
Lekári po incidente začali prehľadávať literatúru, aby našli odpovede. Vtedy zistili, že sa u tínedžera dočasne vyvinul takzvaný syndróm cudzieho jazyka (FAS). Ide o zriedkavé neurologické ochorenie, pri ktorom jedinci zabudnú na svoju rodnú reč a na určitý čas začnú rozprávať úplne iným jazykom. Tento stav tiež môže spôsobiť, že sa u pacienta objaví prízvuk, ktorý znie ako cudzí.
Odborníci prízvukujú, že tento stav môže ovplyvniť rýchlosť reči, výšku tónu, artikuláciu, hlasitosť či zdôrazňovanie slabík. Môže byť spôsobený ťažkým poranením hlavy, mozgovou príhodou, nádormi, krvácaním do mozgu či v dôsledku poškodenia rečového centra v mozgu nazývaného Brocovo centrum. Od roku 1907, keď FAS objavil francúzsky neurológ Pierre Marie, bolo zaznamenaných len približne 100 potvrdených prípadov.
Hoci chlapec teraz žije normálnym životom, lekári tvrdia, že je potrebné vykonať ďalší výskum. Potrebujú totiž zistiť, ako sa u neho mohlo prejaviť toto neurologické ochorenie po obyčajnej operácii kolena.
"Tri týždne po prepustení z nemocnice na kontrolnom vyšetrení uviedol, že nemá žiadne ťažkosti s používaním holandského jazyka. Okrem toho nemal žiadne iné neurologické problémy. Nevyskytli sa ani žiadne zmeny v jeho nálade, neprejavovala sa u neho úzkosť a nemal narušený spánok," podotkli lekári.