Aj v tomto roku bude rast cien vysoký, ale pravdepodobne nižší ako vlani. Očakáva sa jeho postupné spomaľovanie na jednociferné hodnoty.
Hlavným faktorom ovplyvňujúcim infláciu v roku 2023 budú podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej aj naďalej ceny energií na svetových trhoch a vývoj cien agrokomodít a potravín. Rizikovým faktorom je vývoj vojny na Ukrajine, ktorá obmedzuje medzinárodný obchod.
Už minulý rok zdražovali nenahraditeľné potraviny ako sú maslo a vajcia. Práve cenu vajec nedávno v jednom zo slovenských obchodných reťazcov na západe Slovenska predýchavala aj čitateľka Mária, ktorá nám do redakcie Koktejlu poslala fotku zo známeho supermarketu. Za 15 kusov v Trnave ponúkali vajcia za 4,99 eur. "Tak to je sila," okomentovala záber čitateľka.
TV Markíza nedávno prešla niekoľko obchodov a porovnala ceny 10 ks vajíčok. Zatiaľ, čo sa v roku 2021 dali kúpiť za približne 1,5 eura, dnes sa ich cena vyšplhala na 2,6 eur a niekde môžu prekročiť aj trojeurovú hranicu.
Za rok a pol tak cena vajec v obchodoch stúpla až dvojnásobne. Môže za to enormný nárast nákladov na výrobu - kŕmne zmesi, energie a náklady na prácu. Hydinári však zdôrazňujú, že ceny v obchodoch oni neurčujú a výkupná cena vajec je nižšia ako na cenovkách v supermarketoch.
Ceny rastlinných agrokomodít boli v novembri medziročne vyššie o 41 %
Poľnohospodárski producenti (výrobcovia) predávali v novembri 2022 rastlinné výrobky za ceny medziročne vyššie o 41 %, pričom tento rast ťahali najmä medziročne o 48 % drahšie obilniny. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Máte tip? Pošlite nám ho na tip@koktejl.sk
Živočíšne výrobky boli v porovnaní s novembrom 2021 drahšie o 35 %, pričom dynamiku svojho rastu zvyšujú nepretržite od januára roka 2022. Pri týchto výrobkoch najviac vzrástli ceny slepačích konzumných vajec o 68 % a ceny surového kravského mlieka o 44 %.