Môžeme sa len domnievať, čo všetko sa preháňa hlavou astronautovi, ktorý sa pozerá na našu planétu z vtáčej perspektívy vesmíru. Bývalý kozmonaut NASA Ron Garan (62) prezradil, čo sa mu premávalo mysľou a prečo my pozemšťania „žijeme v klamstve“, píše LadBible.
A nie, nejde o presvedčenie, že Zem je plochá. V skutočnosti ide o niečo omnoho fascinujúcejšie, takzvaný „efekt nadhľadu“. Tento termín opisuje kognitívny posun, ktorý pociťuje mnoho astronautov pri pohľade na Zem z vesmíru. Vedci ho častokrát prirovnávajú k „stavu úžasu so sebatranscendentnými vlastnosťami“. Tento jav môže vyvolať neočakávané a opantávajúce emócie, pretože hľadia na niečo, čo sa na vlastné oči podarí uzrieť len malému množstvu smrteľníkov.
Presne takýto zážitok mal Ron, ktorý počas svojej kariéry v NASA strávil vo vesmíre celkom 178 dní a precestoval viac ako 114 miliónov kilometrov naprieč 2 842 obežných dráh. Vďaka jedinečnému pohľadu na svet, ktorý získal počas pobytu na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), vyvodil pri pohľade z okna niekoľko veľmi zaujímavých záverov o našom spôsobe života.
Newyorčan v rozhovore pre Big Think uviedol, že si uvedomil, ako veci, ktoré väčšine ľudí spôsobujú stres a znepokojenie, predsa len nie sú veľkými problémami. Dodal, že oveľa viac by sme sa mali zaoberať globálnym otepľovaním, odlesňovaním a stratou biodiverzity.
„Keď som sa pozrel z okna vesmírnej stanice, videl som záblesky búrok, tancujúce polárne žiary, ktoré sa zdali byť tak blízko, akoby som sa ich mohol dotknúť i neuveriteľnú tenkosť atmosféry našej planéty. V tej chvíli som si triezvo uvedomil, že táto papierovo tenká vrstva udržiava pri živote všetko živé na našej planéte. Videl som dúhovú biosféru prekypujúcu životom,“ opísal svoje svedectvo.
„Nevidel som ekonomiku. Ale keďže systémy vytvorené človekom ovládajú všetko, vrátane samotných systémov podpory života našej planéty na účely globálnej ekonomiky, je z pohľadu z vesmíru zrejmé, že žijeme v klamstve,“ vysvetlil.
Odkedy sa Ron vrátil na pevnú zem, vášnivo presadzuje myšlienku starostlivosti o našu planétu a zároveň povzbudzuje ľudí, aby dali prednosť ľudskosti pred moderným životom. „Na Zemi nebudeme mať mier, kým si neuvedomíme základný fakt vzájomne prepojenej štruktúry celej reality,“ dodal.