03. júl. 2024 o 04:30
Miloš Audi, Koktejl

Čistíte si uši vatovými tyčinkami? Lekár varuje: Riskujete tieto vážne následky!

placeholder
Nečistite si uši vatovými tyčinkami! (ilustračné foto)
Zdroj: istock.com

Čo sa vám môže stať?

Zaujímavosti
03. júl. 2024 o 04:30
Čistíte si uši vatovými tyčinkami? Lekár varuje: Riskujete tieto vážne následky!

Čo sa vám môže stať?

Po sprchovaní si väčšina z nás dopraje pôžitok v podobe vyčistenia uší pomocou vatových tyčiniek. Podľa známeho lekára je to však jedna z najhorších vecí, čo môžete z hľadiska hygieny uší urobiť. Ako informoval portál LADBible, tvrdí totiž, že táto aktivita v skutočnosti spôsobuje oveľa viac škody ako úžitku.

Čistenie uší vatovými tyčinkami je podľa doktora nebezpečné.
Čistenie uší vatovými tyčinkami je podľa doktora nebezpečné.
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Ľudia si podľa lekára čistia uši nesprávne

Doktor Suraj Kukadia, ktorý je na internete viac známy pod svojím pseudonymom Dr. Sooj, pravidelne na sociálnych sieťach uverejňuje videá, v ktorých vzdeláva ľudí o udržaní zdravia, a to pomocou ľahkých a šikovných trikov.

Nedávno vo svojom novom príspevku tento praktický lekár z anglického Hertfordshire spustil diskusiu týkajúcu sa našich uší. Poznamenal pritom, že populárny spôsob ich čistenia prostredníctvom vatových tyčiniek je v skutočnosti oveľa nebezpečnejší, ako sa zdá. "Ako si bežne čistíte uši? Odpoveď na to je veľmi, veľmi jednoduchá. Nesprávne," poznamenal s tvrdením, že by ste dovnútra nemali strkať vôbec nič.

Podľa doktora by ste si nemali tak hlboko strkať vôbec nič.
Podľa doktora by ste si nemali tak hlboko strkať vôbec nič.
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Môžete si spôsobiť nepríjemné stavy

Dôvodom podľa lekára je, že naše uši majú samočistiacu funkciu a ušný maz im neškodí, ale naopak ich ochraňuje. "Pomáha zachytávať mikroorganizmy či nečistoty a je určený na ochranu vášho bubienka," vysvetlil Dr. Sooj.

Doktor dodal, že hoci niektorí ľudia môžu mať nadmernú produkciu ušného mazu, je zlý nápad, aby sa ho snažili zbaviť. "Ak si začnete strkať veci do ucha, aby ste sa maz pokúsili dostať von, ako napríklad pomocou vatových tyčiniek, neúmyselne si ho vtlačíte až na ušný bubienok. V niektorých prípadoch si ho týmto spôsobom môžete aj prasknúť a to je situácia, v ktorej naozaj nechcete byť," ozrejmil.

Lekár preto upozornil, že hoci je čistenie vonkajšej strany uší v poriadku, vnútorný kanálik by ste mal nechať na pokoji. V opačnom prípade vám hrozia nepríjemné následky. "Keď sa maz dostane do ušného bubienka, môže to spôsobiť stavy ako tinitus (hučanie v ušiach) alebo zvonenie. Môže to tiež vyvolať závraty, nevoľnosť, vracanie a dokonca aj zníženie kvality zvuku," dodal Dr. Sooj s tvrdením, že ak spozorujete nejaké problémy, okamžite by ste mali navštíviť svojho lekára.