Milióny ľudí trpia pravidelnými migrénami, ktoré môžu ovplyvňovať bežné fungovanie človeka. Hoci tento neurologický stav môže byť sám o sebe dosť vážny, môže byť aj príznakom nebezpečného zdravotného stavu, o ktorom ľudia možno ani nevedia, píše DailyMail.
Holandskí výskumníci zistili, že migrény u žien (nie u mužov), súvisia s vysokým krvným tlakom (hypertenziou). Tím naznačil, že migrény a krvný tlak by mohli spolu súvisieť, pretože vysoký krvný tlak znižuje prietok krvi v malých cievach, čím zníži prísun kyslíka do mozgových buniek a vyvolá záchvat migrény. Hypertenzia súvisí aj s množstvom ďalších zdravotných ťažkostí vrátane mŕtvice a infarktu, kvôli zvýšenému riziku vzniku krvných zrazenín v mozgu a poškodeniu ciev.
Vedci uviedli, že podľa ich dát nie všetci ľudia s vysokým krvným tlakom majú migrény, iba to, že to môže byť faktorom. Pre osoby staršie ako 40 rokov odporúčajú kontrolovať si krvný tlak aspoň raz ročne. V rámci štúdie analyzovali údaje od 7 266 ľudí, ktorí mali v priemere 67 rokov. Účastníci absolvovali lekárske vyšetrenie, krvný test a vyplnili dotazník o frekvencii migrén. Po zohľadnení rizikových faktorov, vedci zistili, že účastníčky s vyšším diastolickým krvným tlakom mali vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať aj migrény.
Diastolický krvný tlak je tlak krvi v cievach počas diastoly, teda pokojového stavu srdca medzi dvomi sťahmi. Jeho hodnota je vyjadrená ako druhé číslo za lomkou v zázname o hodnote krvného tlaku. Na druhej strane systolický krvný tlak je číslo pred lomkou a predstavuje tlak v tepnách počas úderov. Zdravý krvný tlak pre väčšinu dospelých je približne 120/80 milimetrov ortuťového stĺpca (mmHg).
"Predchádzajúci výskum ukázal, že migréna je spojená s vyšším rizikom kardiovaskulárnych príhod, ako je mŕtvica, srdcové ochorenie a infarkt, ale menej sa vie o tom, ako rizikové faktory kardiovaskulárnych príhod súvisia s migrénou," uviedla doktorka Antoinette Maassen van den Brink, farmakologička z Erasmus MC.
Štúdia sa zaoberala známymi rizikovými faktormi kardiovaskulárnych ochorení, ako sú cukrovka, fajčenie, obezita a vysoká hladina cholesterolu, a zistila zvýšenú pravdepodobnosť výskytu migrény len u účastníčok s vyšším diastolickým krvným tlakom. Tím tiež skúmal, ako by fajčenie a cukrovka mohli súvisieť s migrénou. Výskumníci prekvapivo zistili, že fajčiari mali o 28 % nižšie riziko migrény a diabetici mali o 26 % nižšie riziko.
"Tieto výsledky nedokazujú, že fajčenie znižuje riziko migrény. Predchádzajúci výskum naznačil, že nikotín v cigaretách môže mať analgetický, teda bolesť znižujúci účinok, čím znižuje riziko migrény, zatiaľ čo diabetici môžu užívať lieky na zníženie krvného tlaku, ktoré tiež znižujú jej riziko. Obe ochorenia však obmedzujú rozširovanie alebo zväčšovanie malých ciev, čím znižujú prietok krvi a opätovne riziko migrény zvyšujú," vysvetlila.