29. máj. 2024 o 16:30
TASR, Koktejl

Grécka polícia vyšetruje bombové hrozby na školách: Boli rovnaké ako na Slovensku?

placeholder
Polícia vo štvrtok dohliadala vo zvýšenej miere na bezpečnosť škôl a školských zariadení.
Zdroj: Facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj

Oznámenie o umiestnení bômb na školách dostalo 35 škôl.

Zahraničné krimi
29. máj. 2024 o 16:30
Grécka polícia vyšetruje bombové hrozby na školách: Boli rovnaké ako na Slovensku?

Oznámenie o umiestnení bômb na školách dostalo 35 škôl.

Grécka polícia vyšetruje prípady falošných oznámení o umiestnení bômb, ktoré dostalo 35 škôl na polostrove Atika, kde sa nachádza aj hlavné mesto Atény. Ide o podobné hrozby, aké pred niekoľkými týždňami zaznamenali v školách a verejných inštitúciách na Cypre i na Slovensku, píše grécky denník Kathimerini.

Prípady vyšetruje oddelenie gréckej polície pre kybernetické zločiny. Tamojšie úrady sa domnievajú, že výhražné maily pochádzajú od jedného odosielateľa. V texte výhražných mailov sa nachádzal odkaz na útok organizácie Islamský štát (IS) v Paríži a islamský terorizmus. V závere mailov sa uvádzalo: "Vypálime vám štadión."

Grécke úrady sú v stave pohotovosti, keďže sa v stredu večer na štadióne v Aténach odohrá finále Európskej konferenčnej ligy medzi gréckym tímom Olympiakos Piraeus a talianskou Fiorentinou.

V uplynulých mesiacoch sa v Európskej únii zdvojnásobil počet digitálnych útokov, za ktorými stáli Ruskom podporované skupiny, uviedol v stredu v rozhovore pre agentúru AP šéf Agentúry EÚ pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) Juhan Lepassaar. Ako zároveň poznamenal, takéto útoky s geopolitickým motívom neustále pribúdajú od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.