07. dec. 2023 o 17:00
žani, Koktejl

Prívaly snehu dali Európe zabrať: Čaká nás zima storočia?

placeholder
Husté sneženie pred pár dňami skomplikovalo dopravu v Nemecku.
Zdroj: TASR/AP

Prívaly snehu v uplynulých dňoch ochromili dopravu aj dodávky elektrickej energie.

Zaujímavosti
07. dec. 2023 o 17:00
Prívaly snehu dali Európe zabrať: Čaká nás zima storočia?

Prívaly snehu v uplynulých dňoch ochromili dopravu aj dodávky elektrickej energie.

Po intenzívnom snežení na začiatku decembra príde k miernemu útlmu a ďalšie týždne by mali byť hlboko pod priemerom, píše špecializovaný web Severe Weather. Prvý mesiac v roku 2024 by mal byť na sneh podstatne bohatší, čo platí najmä pre strednú Európu. Nadpriemerné množstvo snehu by malo starý kontinent zasypať aj vo februári a modely dokonca naznačujú aj chladný začiatok jari.

Všetkým vŕta v hlave otázka, či sa treba pripraviť na extrémne chladné počasie. "Nástup zimy bol ostrý v celej Európe a môžeme ho porovnať s rokom 2010. Mrzne v Chorvátsku, v Taliansku dávajú výstrahy pred silným mrazom. V Srbsku boli pred pár dňami jarné teploty, teraz mrzne. To, čo zažil Mníchov alebo južné Čechy v prívaloch snehu, sa dá porovnať snáď len s rokom 1965. Tento charakter počasia ale rozhodne nevydrží," zhodnotila pre CNN Prima NEWS meteorologička Dagmar Honsová.

Rovnaký názor majú aj jej nemeckí kolegovia. "Nič nepoukazuje na to, že by sme mali prežiť extrémnu zimu, skôr naopak,“ uvádza hovorca Nemeckej meteorologickej služby (DWD). Miesto snehu dorazí do našich končín dážď a búrky. To ale neznamená, že sa krátkodobo neochladí a nebude aj v nížinách snežiť a mrznúť. Kúzlo bielych Vianoc si podľa meteorológov užijú len ľudia na horách.