16. apr. 2024 o 06:43
TASR, Koktejl

Útok v chráme pri Sydney bol teroristický čin! Polícia 15-ročného podozrivého poznala

placeholder
Pred Chrámom Dobrého pastiera sa po útoku zhromaždil dav ľudí, pričom niektorí útočili na kostol i na zasahujúce vozidlá.
Zdroj: TASR/AP

Medzi zranenými je aj podozrivý.

Zahraničné krimi
16. apr. 2024 o 06:43
Útok v chráme pri Sydney bol teroristický čin! Polícia 15-ročného podozrivého poznala

Medzi zranenými je aj podozrivý.

Austrálska polícia označila pondelkový útok nožom v asýrskom pravoslávnom chráme na predmestí mesta Sydney za teroristický čin. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Medzi najmenej štyrmi zranenými, hoci bez ohrozenia života, je okrem prominentného biskupa aj 15-ročný podozrivý, ktorého zadržala polícia. Tínedžera museli na čas držať v chráme, keďže útok vyvolal v miestnej komunite nepokoje.

"Po zvážení všetkých materiálov konštatujem, že išlo o teroristický incident," uviedla policajná komisárka Nového Južného Walesu Karen Webbová s tým, že útok považujú za prejav nábožensky motivovaného extrémizmu. Polícia podľa nej podozrivého poznala, ale nebol vedený na žiadnom zozname potenciálnych teroristov.

Austrálske médiá informovali, že pred Chrámom Dobrého pastiera sa po útoku zhromaždil dav ľudí, pričom niektorí útočili na kostol i na vozidlá zasahujúcej záchrannej služby. Podľa stanice Sky news sa pri potýčkach zranili najmenej dvaja policajti, ktorých tiež previezli do nemocnice. Webbová spresnila, že dav poškodil 20 policajných vozidiel.

Scéna útoku bola natočená a odvysielaná naživo na youtubovom kanáli asýrskej cirkvi, ktorá práve vysielala svoju bohoslužbu. Na záberoch vidno muža, ktorý sa približuje k oltáru, dvíha pravú ruku a biskupa niekoľkokrát bodne nožom, čo medzi veriacimi vyvolalo paniku a krik. Na pomoc mu pribehlo viacero ľudí. Niekoľko z nich sa pri tom zranilo.

AFP dodala, že sydneyská štvrť Wakeley, kde sa útok odohral, je centrom malej komunity asýrskych kresťanov, z ktorých mnohí utiekli do Austrálie pred prenasledovaním a vojnou v Iraku a Sýrii.

K útoku vo Wakeley došlo len niekoľko dní po tom, čo bolo v nákupnom centre v Sydney zabitých šesť ľudí. Útočníka neskôr zastrelila policajtka. Podľa AFP neexistuje žiadny náznak, že tieto dve udalosti navzájom súvisia.