31. máj. 2024 o 19:00
Miloš Audi, Koktejl

Našli vedci sľubnú obývateľnú náhradu Zeme? Nachádza sa veľmi blízko našej planéty

placeholder
Vedci našli sľubnú obývateľnú náhradu Zeme.
Zdroj: istock.com

Vedcom sa podarilo objaviť planétu, ktorá by mohla byť skvelou alternatívou Zeme. Nachádza sa len niekoľko desiatok svetelných rokov od nás a podľa analýzy má vhodnú obývateľnosť.

Zaujímavosti
31. máj. 2024 o 19:00
Našli vedci sľubnú obývateľnú náhradu Zeme? Nachádza sa veľmi blízko našej planéty

Vedcom sa podarilo objaviť planétu, ktorá by mohla byť skvelou alternatívou Zeme. Nachádza sa len niekoľko desiatok svetelných rokov od nás a podľa analýzy má vhodnú obývateľnosť.

Sme o krok bližšie k tomu, aby sme sa stali multiplanetárnym druhom. Vedci totiž objavili ďalšiu planétu, ktorá má potenciál podporovať ľudský život, pričom sa nachádza veľmi blízko Zeme. Ako informoval portál New York Post, hoci výskumníci ešte nestihli zistiť, či je táto planéta schopná zadržiavať vodu, pomôžu im k tomu merania od Teleskopu Jamesa Webba.

Nachádza sa blízko Zeme

Vedci načrtli nový objav v štúdii publikovanej v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Opísali v nej planétu s názvom Gliese 12b, ktorá sa nachádza blízko červenej trpasličej hviezdy Gliese 12 ležiacej iba 40 svetelných rokov od Zeme. Objekt objavil medzinárodný tím vedcov pomocou satelitu NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), pričom zistili, že je len o niečo menší ako Zem.

Výskumníci zistili, že planéta sa môže pochváliť priemernou povrchovou teplotou 41,7 °C, čo je približne o 28 stupňov viac ako na Zemi. Hoci sa to môže zdať ako veľký rozdiel, podľa analýzy ide o najnižšiu odhadovanú teplotu z približne 5-tisíc planét mimo našej slnečnej sústavy, ktoré boli doteraz objavené. "Gliese 12b je jednou z hŕstky planét podobných Zemi, ktoré sú od nás dostatočne blízko a spĺňajú ďalšie kritériá potrebné pre tento druh štúdie," povedal Michael McElwain, autor štúdie.

Je oveľa bližšie svojej hviezde

Ak chcú vedci zistiť, či je táto obývateľná, budú musieť nájsť atmosféru podobnú Zemi. Vďaka tomu by sa na povrchu mohla nachádzať voda, ktorá je pre život organizmov kľúčová. "Atmosféra zachytáva žiarenie a môže podstatne zmeniť skutočnú povrchovú teplotu," vysvetlil Shishir Dholakia, doktorand z Centra pre astrofyziku na University of Southern Queensland v Austrálii.

Tím veľkostne prirovnal planétu k Venuši, ktorá nemá atmosféru chrániacu povrch pred slnečným žiarením. Výsledky štúdie však naznačujú, že Gliese 12b by mohla byť o niečo pohostinnejšia, a to aj napriek tomu malej vzdialenosti od hviezdy. Dôvodom je, že krúži okolo červeného trpaslíka, ktorý je oveľa chladnejší a vyžaruje podstatne menej energie, ako naše Slnko.

Tento červený trpaslík však môže predstavovať problém. Vedci totiž tvrdia, že tieto hviezdy majú tendenciu vyžarovať silné slnečné erupcie, ktoré dokážu blízkym planétam ničiť atmosféru.

Analýza však v tomto prípade naznačila, že zdroj energie pre Gliese 12b nie je taký búrlivý, čo znamená, že atmosféra planéty nemusí byť poškodená. "Predstavuje jeden z najlepších cieľov na štúdium toho, či si planéty veľkosti Zeme obiehajúce okolo chladných hviezd dokážu zachovať svoju atmosféru, čo nám pomôže lepšie pochopiť obývateľnosť planét v celej našej galaxii," dodal Dholakia.