14. máj. 2024 o 20:00
izabela, Koktejl

Dievčatku bola 30-krát stanovená nesprávna diagnóza: Šok pri odhalení choroby!

placeholder
Dievčatku zistili nádor na mozgu.
Zdroj: facebook/Imogen Paige Darby

Nasledujúcich päť rokov bude každé tri mesiace absolvovať vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

Zaujímavosti
14. máj. 2024 o 20:00
Dievčatku bola 30-krát stanovená nesprávna diagnóza: Šok pri odhalení choroby!

Nasledujúcich päť rokov bude každé tri mesiace absolvovať vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

Jedenásťročnému dievčaťu lekári 30-krát nesprávne diagnostikovali chrípku a migrénu, kým jej napokon zistili nádor na mozgu, informuje denník The Mirror.

Darby, matka dievčatka, si prvýkrát všimla Tiine príznaky počas prvej vlny COVID v marci 2020, keď mladému dievčaťu začalo byť zle. Začala byť chorá každých niekoľko mesiacov, potom každý mesiac, až sa to stalo častejšie. „Dvakrát som sa ju pokúsila poslať na pohotovostnú pediatriu a v oboch prípadoch to bolo zamietnuté, povedali mi, že to nie je na pohotovosť. Nakoniec ju odporučili na pediatriu a o niekoľko mesiacov neskôr sme mali dohodnuté stretnutie," hovorí mama.

Počas niekoľkých mesiacov pred stanovením diagnózy Darby povedala, že Tiu vzala k praktickému lekárovi asi 10-krát a asi trikrát volala na NHS 111 (služba určená pre ľudí, ktorí potrebujú lekársku pomoc a radu, ak nie sú v ohrození života). „Zobrala som ju na pohotovosť, kde mi povedali, že má žalúdočné problémy a nechali ju tak,“ dodala.

Potom sa však u Tii objavili nové príznaky. „Tia sa zvláštne držala za krk,“ vysvetlila Darby. „Bola so školou na jaskyniarskom výlete. Povedala som: „Aha, ty si sa zle vyspala, čo sa stalo?“ A ona povedala: „Boli sme v jaskyni a myslím, že je to preto, že som mala dlho sklonenú hlavu, mám trochu stuhnutý krk. Tak sme to ošetrili, dali sme na to trochu tepla. Trvalo to dlho a ja som si pomyslela, že to musí byť niečo vážnejšie.“

V tom čase sa Darby podarilo dohodnúť stretnutie na pediatrii a povedať o Tiinom krku. "Kvôli tomu ju odporučili na fyzioterapiu,“ povedala Darby. „Povedali, že keďže na ňom zvláštne spala a držala ho tam tak dlho, že jednoducho stuhol a potrebuje fyzioterapiu, aby ho trochu rozhýbala. Neskôr konzultantka povedala, že pre pokoj duše urobí magnetickú rezonanciu, ale čakacia listina by bola dlhá niekoľko mesiacov,“ povedala.

Odvtedy bola Tia od novembra 2023 do januára 2024 väčšinou ráno chorá a každý deň zvracala. „Bolo to naozaj zlé,“ povedala Tiina mama. Darby povedali, aby Tiu večer priviezla do nemocnice. CT vyšetrenie odhalilo Tiin nádor, ktorým je pilocytický astrocytóm, najčastejší typ detského nádoru mozgu. Tia bola operovaná počas 10 hodín a nezhubný nádor bol odstránený.

Nasledujúcich päť rokov bude každé tri mesiace absolvovať vyšetrenie magnetickou rezonanciou, podstupuje fyzioterapiu a pravidelne sa stretáva s neurológmi. Medzitým sa Tia túži vrátiť k svojim aktivitám. „Všetci ju voláme doktorka Doolittleová, úplne miluje všetko, čo súvisí so zvieratami,“ povedala Darby.