Veda
photo Foto
13. jan. 2024 o 21:56
TASR, Koktejl

FOTO Prestíž, aká sa podarila len hŕstke Slovákov: Pozrite, s čím uspel Radoslav Zboran v NASA

placeholder
Slovenský fotograf Radoslav Zboran uspel s astronomickou snímkou v NASA (ilustračné foto).
Zdroj: TASR/AP

Gratulujeme.

Veda
13. jan. 2024 o 21:56
FOTO Prestíž, aká sa podarila len hŕstke Slovákov: Pozrite, s čím uspel Radoslav Zboran v NASA

Gratulujeme.

Autorom sobotňajšej astronomickej snímky NASA je slovenský fotograf Radoslav Zboran. Uspel tak v prestížnom výbere najzaujímavejších fotografií dňa so svojou snímkou Kruh okolo Slnka. Snímku zachytil blízko Heroldstattu v Nemecku. Informovala o tom Česko-slovenská astronomická tlačová agentúra na svojom webe.

Na snímke je zobrazený takzvaný halový kruh, ktorý je možné pozorovať okolo Slnka pri výskyte vysokej oblačnosti tvorenej ľadovými kryštálmi. "Fotka bola fotená 23. apríla 2023 a bol som s mojím bratom, ktorý tiež ako ja pracuje v Nemecku, na prechádzke okolo dedinky Heroldstatt, kde bývam s mojou rodinou," opísal Zboran vznik snímky.

Zboran takmer už uspel v NASA skôr. V minulom roku 8. septembra 2023 sa mu podarilo zachytiť jedinečný záber kométy Nishimura a vlnitého meteoru. Táto snímka sa dostala do úzkeho výberu, ale astronomickou snímkou dňa NASA sa napokon nestala, priblížila agentúra.

Astronomická snímka dňa NASA je prestížny výber najzaujímavejšej astronomickej fotografie dňa, ktorú na každý deň starostlivo vyberajú a následne dopĺňajú osvetovým popisom editori. Výber sa začal v roku 1995. V minulosti v tomto prestížnom výbere uspeli aj slovenskí fotografi Juraj Tóth, Vojtech Rušin, Tomáš Maruška, Tomáš Slovinský, Róbert Barsa alebo Ondrej Králik.