27. máj. 2024 o 18:37
TASR, Koktejl

Známy popový hit už na Oktoberfeste v Mníchove nezaznie: Jasný dôvod!

placeholder
Oktoberfest v bavorskom Mníchove.
Zdroj: TASR/AP

Populárna skladba dostala červenú.

Zahraničné správy
27. máj. 2024 o 18:37
Známy popový hit už na Oktoberfeste v Mníchove nezaznie: Jasný dôvod!

Populárna skladba dostala červenú.

Organizátori svetoznámeho pivného festivalu Oktoberfest v Mníchove nedovolia, aby počas neho zaznela skladba L'Amour Toujours. Reagujú takto na sériu incidentov, keď skupinky ľudí v Nemecku do novej verzie tejto desaťročia starej popovej melódie skandovali krajne pravicové heslá.

"Chceme to zakázať a ja to zakážem," uviedol v pondelok pre agentúru DPA šéf Oktoberfestu Clemens Baumgärtner o tracku talianskeho dídžeja Gigiho D'Agostina, ktorého nová verzia je momentálne hitom na párty v Nemecku. "Vo Wiesne nie je miesto pre tieto pravicové bludy," dodal s odkazom na výstavisko Theresienweise, kde sa Oktoberfest každoročne koná.

Samotná pieseň L'Amour Toujours pritom nemá žiadny pravicovo extrémistický obsah, ale v Nemecku v posledných mesiacoch nabrala "veľmi jasné pravicovo-extrémistické konotácie", upozornil Baumgärtner.

V Nemecku došlo v poslednom čase k niekoľkým incidentom, keď sa do rytmickej skladby skandovali rasistické slogany. Videá, ktoré si aktéri alebo svedkovia týchto "počinov" zaznamenali mobilmi, sa šíria na sociálnych sieťach a vyvolali v Nemecku veľké pobúrenie. V niektorých prípadoch začala konať aj polícia, a to na základe podozrenia z podnecovania k nenávisti.

Posledný incident tohto druhu bol nedávno zaznamenaný v bare na ostrove Sylt v Severnom mori, ktorý je obľúbenou dovolenkovou destináciou solventných Nemcov.