22. jún. 2024 o 05:30
krsk, TASR, Koktejl

Zabil českého chlapčeka († 9) v Chorvátsku granát?! Desivé svedectvo z miesta tragédie

placeholder
V Chorvátsku riešia veľkú tragédiu (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Presná príčina nešťastia sa podľa krajín líši.

Zahraničné krimi
22. jún. 2024 o 05:30
Zabil českého chlapčeka († 9) v Chorvátsku granát?! Desivé svedectvo z miesta tragédie

Presná príčina nešťastia sa podľa krajín líši.

Stredajší výbuch auta neďaleko mesta Obrovac v Chorvátsku, pri ktorom zahynul deväťročný chlapec z Českej republiky, pravdepodobne spôsobil výbuch granátu, ktorý si dieťa prinieslo z priľahlého vojenského výcvikového priestoru. Informáciu priniesla česká televízna stanica Nova, píše TASR. Redakcii TN.cz opísal nešťastie otec jednej z poranených žien.

Ako ďalej uvádza Nova, išlo o výlet dvoch rodín po Balkáne, na ktorom sa zúčastnili štyria dospelí a tri mladšie deti. Keď zastavili na odpočívadle pre poruchu jedného z áut, deväťročný chlapec vraj z kríkov priniesol granát, ktorý mu následne v aute vybuchol v ruke. Celá udalosť sa podľa českých médií odohrala neďaleko označeného vojenského cvičiska.

"Zastavili, išli sa pozrieť, čo je s vodou. Praskla hadica. Chlapec vyskočil z auta na tom odpočívadle. Bol neďaleko, len pár metrov od auta. Vrátil sa s niečím, čo pri príchode k autu explodovalo. S dcérou som hovoril prerušovane, zneli do toho chorvátčina, hučanie sanitiek a plač. Dcéra mi povedala, že je ako-tak v poriadku. Pravda je opakom, má črepiny v žalúdku, pečeni a ešte po tele, ktoré jej budú vyberať až v Českej republike," uviedol otec jednej zranenej.

Otcovi ženy vadí, ako nešťastie prezentujú v Chorvátsku. Tvrdí, že rozhodne nešlo o výbuch vo vnútri auta alebo niečoho, čo so sebou priniesla rodina z Česka.

Čo uvádzajú Chorváti

V súvislosti s výbuchom neďaleko mestečka Bilišane zadržali 46-ročného muža, ktorý mal chlapcovi dovoliť s nájdeným predmetom manipulovať. Zadržanie muža pre Novinky.cz potvrdil bez ďalších podrobností hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Daniel Drake. Chorvátske médiá aj polícia ešte vo štvrtok uviedli, že mohlo ísť o výbuch míny či chemikálií, ktoré sa nachádzali v jednom z áut.

Neoficiálne informácie webu Vecernji.hr sa točili aj okolo verzie, že mali turisti v aute výbušninu. Ďalšia verzia bola, že dieťa skočilo na granát, ktorý našlo. Prehovoril aj svedok Slobodan Olujić. "Počul som nárek a krik a bežal som na pomoc. Vedľa auta ležalo dieťa. Jedna žena ležala, druhá ju držala za oko. Muž, ktorý bol pred autom mi povedal, že zdvihol kapotu, pretože došlo k poruche na vozidle, potom nastal výbuch. Dieťaťu sa už nedalo pomôcť," povedal Slobodan.

Chorvátske médiá ako Dnevnik zdôrazňujú, že Česi uvádzajú inú verziu, že zariadenie nebolo privezené z Českej republiky v aute, ale že ho našiel chlapec v kríkoch. "Zdroje českých médií tvrdia, že rodina zastavila na parkovisku kvôli problému s autom. Počas toho sa chlapec išiel vyprázdniť do kríkov a vrátil sa s granátom v ruke, ktorý následne vybuchol," opisuje správy chorvátsky web.