30. jún. 2025 o 21:00
Miloš Audi, Koktejl

Trápi vás nadmerná únava? Vážne zistenie vedcov: Môže ísť o PRÍZNAK dobre známeho ochorenia!

placeholder
Čo môže stáť za únavou? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Ľuďom to znepríjemňuje život.

Zdravie
30. jún. 2025 o 21:00
Trápi vás nadmerná únava? Vážne zistenie vedcov: Môže ísť o PRÍZNAK dobre známeho ochorenia!

Ľuďom to znepríjemňuje život.

Vedci tvrdia, že ak ste neustále unavení aj po dobrom spánku, môže to mať pochopiteľnú príčinu. Zistilo sa totiž, že chronický únavový syndróm je niekoľkokrát častejší u ľudí, ktorí boli v minulosti infikovaní vírusom Covid-19. Ako informoval portál Daily Mail, výskumníci odhadujú, že existujú milióny nediagnostikovaných prípadov po celom svete.

Výskumníci zistili, že infekcia Covid-19 môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku chronického únavového syndrómu (CFS). Ide o závažnú poruchu, ktorá spôsobuje únavu, poruchy spánku, ťažkosti s myslením, závraty, bolesti hlavy, svalovú slabosť a ďalšie nepríjemné príznaky. Odborníci tvrdia, že túto poruchu je niekedy ťažké diagnostikovať, pretože jej symptómy sa môžu meniť, a to nielen v ich závažnosti, ale aj samotnom výskyte.

Chronický únavový syndróm nemožno úplne vyliečiť. Lekári preto často siahajú po liekoch na zmiernenie príznakov vrátane antidepresív a stabilizátorov nálady.

Chronická únava sa podľa vedcov spája s covidom. (ilustračné foto)
Chronická únava sa podľa vedcov spája s covidom. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Ktoré symptómy sa objavujú najčastejšie?

Výskum, ktorý bol uverejnený v časopise Journal of General Internal Medicine, sledoval účastníkov pomocou série dotazníkov. Pomocou nich vedci rozdelili účastníkov na tých, ktorí prekonali covid, a tých, čo infekciu nemali alebo boli práve chorí.

Zistilo sa, že u 4,5 % infikovaných osôb sa vyskytol syndróm chronickej únavy v porovnaní s 0,6 % pacientov, ktorí vôbec túto chorobu nemali. Vedci tiež podotkli, že štyridsaťpäť percent osôb, ktoré spĺňali kritériá chronickej únavy, bolo zároveň aj najpríznakovejšími pacientmi s dlhou dobou liečby.

Najčastejším príznakom bola malátnosť po námahe, ktorú hlásilo takmer 16 % infikovaných pacientov a 29 % zotavených účastníkov. Na druhom mieste skončila ortostatická intolerancia, známa aj ako závrat pri státí, ktorú hlásilo 14 % infikovaných a 25 % ľudí po covide.

Objavovali sa však aj ďalšie príznaky, ako napríklad zlý spánok či kognitívne poruchy. Všetky spomínané symptómy pritom boli menej časté u neinfikovaných účastníkov v porovnaní s tými, ktorí mali alebo prekonali covid.

Doktorka a hlavná autorka štúdie Suzanne Vernon zdôraznila, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti by mali zvážiť aj možnosť prítomnosti chronickej únavy po skončení liečby covidu. "Včasná diagnostika a správna forma terapie môžu pacientom zmeniť život," vysvetlila.