07. jún. 2022 o 09:29
TASR, Koktejl

Ruský oligarcha príde o ďalšie luxusné majetky: Abramovič ich prepísal na deti, úrady si myslia niečo iné

placeholder
Ruský oligarcha Roman Abramovič.
Zdroj: TASR/AP

Známy Rus môže prísť o ďalšie majetky v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu.

Zahraničné správy
07. jún. 2022 o 09:29
Ruský oligarcha príde o ďalšie luxusné majetky: Abramovič ich prepísal na deti, úrady si myslia niečo iné

Známy Rus môže prísť o ďalšie majetky v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu.

Americké ministerstvo spravodlivosti nariadilo v pondelok zadržanie dvoch lietadiel, ktoré vlastní ruský oligarcha Roman Abramovič, pretože boli pri ich používaní porušené sankcie uvalené na Rusko v súvislosti s jeho vojenskou inváziou na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters. Americký rezort spravodlivosti v súdnych spisoch uviedol, že dve lietadlá, Boeing 787-8 Dreamliner a Gulfstream G650ER, leteli začiatkom marca do Ruska bez licencie, čím boli porušené americké vývozné predpisy. Podľa nových vývozných pravidiel, ktoré vstúpili do platnosti 24. februára, si totiž Abramovič musel na lietadlá zaobstarať licenciu, ak s nimi chcel letieť do Ruska, pretože oba stroje boli vyrobené v Spojených štátoch.

Predpokladá sa, že obe lietadlá, ktoré chcú Spojené štáty zhabať, sú v súčasnosti mimo dosahu amerických úradov, keďže jedno sa nachádza v Rusku a druhé zrejme v Dubaji. Hodnota lietadla Gulfstream sa odhaduje na približne 60 miliónov dolárov a cena Ambramovičového Boeingu na asi 350 miliónov dolárov, čo z neho robí jedno z najdrahších súkromných lietadiel na svete, píše AP.

Obe lietadlá sú napísané na schránkové firmy, ktoré Abramovič prepísal na svoje deti, ktoré sú ruskými občanmi. No americké úrady sú presvedčené, že lietadla stále ovláda Abramovič. Spolu s príkazom na zadržanie vznieslo americké ministerstvo obchodu proti Abramovičovi aj obvinenia z toho, že vedome porušil americké vývozné pravidlá, ktorých cieľom je zabrániť, aby boli špecifické technológie a tovar vyvážané do Ruska. Podľa agentúry AFP môžu teraz Spojené štáty od Abramoviča žiadať za porušenie vývozných predpisov sumu prevyšujúcu hodnotu oboch lietadiel. Podľa agentúry Reuters však americký rezort obchodu žiada, aby bola Ambramovičovi udelená pokuta vo výške 328 121 dolárov a aby mu boli odopreté ďalšie privilégia súvisiace s vývozom.

Fidži schválilo vydanie jachty ruského oligarchu do USA

Súd ostrovného štátu Fidži odobril v utorok vydanie superjachty Amadea údajne patriacej ruskému oligarchovi americkým orgánom, informuje agentúra AFP. Jachtu za 300 miliónov dolárov spájajú Spojené štáty s ruským oligarchom Sulejmanom Kerimovom patriacim do skupiny osôb blízkych ruskej vláde, na ktorých Spojené štáty uvalili sankcie za inváziu na Ukrajinu.

Fidžijské úrady jachtu zadržali v polovici apríla v prístave Lautoka - na základe žiadosti z Washingtonu. Nasledoval zdĺhavý právny spor, v rámci ktorého registrovaní vlastníci motorovej jachty - spoločnosť Millemarin Investments - popierali, že by bol Kerimov majiteľom plavidla. Tvrdili tiež, že fidžijský zákon, na základe ktorého bola jachta Amadea zadržaná, neumožňuje USA, aby ju skonfiškovali. Za skutočného majiteľa označovali Eduarda Chudajnatova - bohatého Rusa, na ktorého sa západné sankcie nevzťahujú.

Predseda fidžijského najvyššieho súdu Kamal Kumar však v utorok zamietol minulotýždňovú žiadosť tejto spoločnosti o odloženie vykonania súdneho príkazu na konfiškáciu lode.

Rozhodnutie sudcu podľa tamojšej prokuratúry znamená, že Fidži v tejto veci akceptovalo platnosť amerického zatykača - na zaistenie plavidla. Súhlasilo tiež s tým, že o otázkach týkajúcich sa údajného "prania špinavých peňazí či vlastníctva" lode, je potrebné rozhodnúť na súde pôvodnej jurisdikcie, čo v tomto prípade znamená na súde vo Washingtone. "Amadea bola vydaná americkým úradom a teraz opustí Fidži," dodala miestna prokuratúra. Podľa rozhodnutia tamojšieho najvyššieho súdu je vo verejnom záujme, aby jachta "opustila (teritoriálne) vody Fidži", jej zadržiavanie v tamojšom prístave totiž "vyšlo veľmi draho", informuje denník The Guardian.

Za údržbu luxusného plavidla, ktorého ročné prevádzkové náklady predstavujú viac ako 25 miliónov dolárov, mali po zhabaní na Fidži platiť USA. Kým sa však záležitosť ťahala po súdoch, platila výdavky za loď fidžijská vláda, pripomína The Guardian. Spojené štáty uvalili na Kerimova sankcie v roku 2018 za údajné pranie špinavých peňazí. V súčasnosti patrí aj medzi tých ruských oligarchov, na ktorých viaceré krajiny a Európska únia uvalili sankcie v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.