Britskí odborníci v tejto súvislosti predstavili zoznam bizarných reakcií ľudského tela na chlad, informuje denník The Sun. Nájde sa medzi nimi aj tá vaša?
Možno ste si všimli, že keď klesne teplota, chodíte na záchod častejšie. Odborníci hovoria, že v zime sa potíme menej a tým pádom strácame aj menej tekutín. Namiesto toho však produkujeme viac moču. „Pre väčšinu ľudí to nie je problém, ale niektorým môže hyperaktívny močový mechúr začať ovplyvňovať každodenný život,“ tvrdia odborníci.
Veľkosť penisu
Áno, čítate správne. Chladné počasie naozaj vplýva na veľkosť penisu. Zatiaľ, čo sa počas letných mesiacov krvné cievy môžu rozšíriť v dôsledku vysokých teplôt a spôsobiť tak zväčšenie určitých častí tela, zima prináša presne opačný efekt.
Stáva sa tak preto, že krvné cievy v našich končatinách sa sťahujú, keď nám je zima. To je spôsob, akým naše telo odvádza teplo do životne dôležitých oblastí, ako sú naše orgány. „Zimný penis je naozaj realita. Vaše telo v zime udržiava teplo vypnutím krvných ciev na povrchu,“ hovorí doktorka Sarah Jarvis.
„Penis je jedným z najzreteľnejších miest, nakoľko má veľmi veľkú plochu. Vieme, že v chlade majú semenníky tendenciu zmenšovať sa, a dokonca sa môžu vtiahnuť vyššie do miešku. Nie je to ale trvalá zmena. Ak sa zahrejete, všetko sa vráti opäť do normálu,“ vysvetľuje.
Bolesť zubov
Doktor Khaled Kasem hovorí, že existujú viaceré spôsoby, ako môže chladné počasie ovplyvniť naše zuby. Vysvetľuje, že zmeny teploty môžu napríklad spôsobiť prasknutie zubnej skloviny. „Citlivosť zubov v chladnejších mesiacoch je bežná, lebo keď teploty klesnú, začnete dýchať studený vzduch ústami. Vaša zubná sklovina sa bude rozširovať a sťahovať rôznymi rýchlosťami, čo môže spôsobiť praskliny. Keď sa tak stane, nervy sa podráždia a spôsobia náhlu bolesť a citlivosť zubov,“ tvrdí doktor.
Dehydratácia
Počas zimných mesiacov môžete pociťovať aj zvýšenú dehydratáciu. „V zime je vo vzduchu menej vlhkosti a čím viac sa jej vystavujete, tým viac vám vyschne v ústach. Keďže produkujete menej slín, vaša schopnosť bojovať proti infekciám sa znižuje, pretože sliny sú nevyhnutné na odstránenie baktérií. Ak sa navyše škodlivé baktérie budú držať na zuboch, môžu zvýšiť riziko vzniku zubného kazu,“ pokračuje odborník.
„Najlepšou možnosťou, ako si udržiavať ústa hydratované, je piť veľké množstvo vody izbovej teploty, ktorá baktérie zmyje. Navyše, aj tak by ste denne mali vypiť aspoň 2 litre vody, ale čím viac, tým lepšie,“ dodáva.
Oslabená imunita
Odborníci z Britskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť uvádzajú, že chladné počasie sťažuje nášmu telu boj proti infekciám. „To je dôvod, prečo po chladnom počasí vidíme viac úmrtí na infekcie, ako je zápal pľúc. Kašeľ a ochorenie pľúc totiž môžu vyústiť do vážnejšieho problému," hovoria.
„Takže aj keď si mnohí z nás myslia, že zdravotné riziká chladu sa týkajú len podchladenia, realita je taká, že v dôsledku chladného počasia zomrie na problémy so srdcom a s pľúcami oveľa viac ľudí,“ podotýkajú odborníci, pričom dodávajú, že tento nárast sa týka aj infarktov či mozgových príhod.